Нерухомість родини нардепа Віктора Медведчука на південному узбережжі Криму розташована на територіях, які окупаційна влада визнала прикордонними. Із 20 березня громадяни України не можуть володіти цією землею

Задекларована нерухомість народного депутата від “Опозиційної платформи – За життя” Віктора Медведчука (що зареєстрована на його дружину Оксану Марченко) в селі Оползневому на території Великої Ялти та знайдена журналістами “Вілла Медведчука” неподалік – на узбережжі між Семіїзом та Алупкою розташовані на землі, яка вважається окупантами “прикордонною”. Громадянка України Марченко із 20 березня немає права володіти цією землею, за російським законодавством, яке нині використовується в окупованому Криму.

Згідно з декларацією Медведчука за 2019 рік, в Оползневому Марченко належать шість соток землі та житловий будинок площею 371 “квадрат” та господарські споруди площею 749 “квадратів”. Можна припустити, що споруди розташовані на цих сотках. Але на якій би землі в Оползневому вони не були розташовані, Марченко як громадянка України не може нею володіти – лише орендувати після того, як земля буде продана на аукціоні чи вилучена за рішенням суду та ним же оцінена. Щоправда, журналістам “Крим.Реалії” не вдалося знайти цю нерухомість в Оползневому. Натомість була знайдена “Вілла Медведчука” на узбережжі. Тут “прикордонної” землі набагато більше. Ще до окупації Криму компанія, яку пов’язують з Медведчуком, оформила у власність пірс та викупила 1,2 га пляжу. Пляж й нині оформлений окремо, сам маєток розташований на площі в 1,9 га. В декларації Медведчука ця нерухомість прямо не вказана.

Чи доведеться Медведчуку й Марченко орендувати землі під маєтками в Криму у кума

На питання журналістів Крим.Реалії, що Медведчук робитиме з кримською нерухомістю на “прикордонній землі”, нардеп відповів: “Зі всіма питаннями розберемося”.

Також, варто зазначити, що після запровадження санкцій проти телеканалів, пов’язаних із проросійським політиком Віктором Медведчуком, на заміну їм заснували новий. Попри те, що він позиціонує себе як «незалежний», телеканал продовжує транслювати проросійські наративи.

23 лютого міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко повідомив, що журналісти підсанкційних телеканалів «112 Україна», NewsOne і ZIK заснували товариство з обмеженою відповідальністю «Медіахолдинг Новини», зареєстроване за адресою телеканалу «112 Україна». Назва ТОВ збігається з назвою медіаходингу, який перебуває під контролем Віктора Медведчука, одного з лідерів проросійської партії «Опозиційна платформа – За життя» (ОПЗЖ).

26 лютого ТОВ «Медіахолдинг Новини» запустило мовлення на телеканалі «Перший Незалежний». Однак, уже протягом першої години ефіру він був відключений від супутника. Статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю становить лише 100 гривень, тому виникають запитання щодо його спроможності фінансувати неприбуткове підприємство.

Журналісти Радіо Свободи проаналізували контент, який «Перший Незалежний» поширював протягом періоду з 26 лютого по 9 березня. У той час як його журналісти заявляють про незалежність телеканалу, наш аналіз виявив тих самих ведучих, гостей, менеджерів, а також ті ж самі наративи, що й на заблокованих телеканалах. Усе це вказує на зв’язок «Першого Незалежного» з медіахолдингом «Новини» (112 Ukraine, NewsOne і ZIK) і його фактичним бенефіціаром Віктором Медведчуком.

«Перший Незалежний» поширює наративи про коронавірус та вакцини. Один із них – нібито проблеми з вакцинацією в Україні викликані тим, що держава відмовилася від російської «Спутник V». Зокрема, телеканал ставить під сумнів виготовлену в Індії вакцину Covishield, яку зараз використовують в Україні та яка є ідентичною до препарату Oxford/AstraZeneca.

У разючій подібності до заблокованих телеканалів Медведчука, «Перший Незалежний» часто надає слово колишньому прем’єр-міністру України Миколі Азарову, який втік до Росії у 2014 році після Революції гідності.

«Перший Незалежний» постійно заявляє про свою опозиційність до влади та звинувачує керівництво держави в порушенні свободи слова. Деякі гості і коментатори апелюють до «зобов’язань України перед Європейським союзом».

Всі дороги навколо «Першого Незалежного» знову ведуть до Медведчука та його інтересів. Журналісти «​112 Україна», NewsOne та ZIK цілодобово працюють на новому каналі над поширенням наративів, вигідних Медведчуку та його партії. Сторінки каналу у фейсбуці та ютубі активно використовували для просування пресконференції дружини Медведчука. Однак, чи довго ще цей канал буде йому потрібний? Тепер, коли «Перший Незалежний» також заблокували, соратники Медведчука говорять про створення ще одного телеканалу. Однак, дуже ймовірно, що будь-які інші канали, створені командою Медведчука, так само лише обслуговуватимуть його інтереси.