331 літак та 324 гелікоптери РФ мінуснули захисники з початку вторгнення. Несподівані втрати трьох фронтових бомбардувальників-винищувачів Су-34 у районі тимчасово окупованої Чаплинки у грудні 2023 року, а потім літака раннього виявлення А-50 і пошкодження Іл-22 над Азовським морем у січні 2024 року породили питання щодо безпеки українського неба для росіян, навіть над тимчасово окупованими територіями.
Про це повідомляє військовий експерт Олександр Коваленко.
За його словами, з грудня 2023 року різко зменшилась кількість бойових вильотів ВПС РФ над лівобережною Херсонщиною.
Він зазначає, що у 2024 році фактично російська авіація буде загнана (як мінімум у небі над лівобережною Херсонщиною) у глухий кут, адже будь-яка спроба протидії українській авіації загрожуватиме потенційною втратою бойових чи розвідувальних літаків. У свою чергу, поблизу лінії бойового зіткнення Луганської та Донецької областей застосування F-16 може бути обмеженим, оскільки це зона за межами ефективного застосування літаків AEW&C, без заходу в повітряний простір України.
Саме тому, домінування F-16 розпочнеться саме з лівобережної Херсонщини.
А щодо інших складових з вигнання росавіації, то вони також добре знайомі – комплекси ППО великого радіусу дії та ATACMS.
Ракети ATACMS повинні будуть обмежувати і в цілому унеможливити використання російською авіацією аеродромів на тимчасово окупованих територіях. Відповідно, це скоротить оперативність та підвищить ресурсовитрати у російської авіації. У той час як засоби ППО зберігатимуть високі ризики для ВКС РФ, навіть коли не фіксуються злети F-16.
У 2024 році російської авіації буде неспокійно в українському небі, але й перед ЗС ЗСУ стоять непрості завдання комплексного застосування кількох засобів протидії РВВ, а також потрібна найвища акуратність при застосуванні цих коштів, оскільки ворог теж має чим відповісти.
Також слід розуміти, що результати будуть не блискавичні, і одразу над усією зоною бойових дій зробити таку собі «безпольотну зону» для російських окупаційних військ не вийде, але в цілому це цілком можливо.