Російські загарбники не підуть з Запорізької АЕС, поки ми самі їх звідти не виб’ємо

Саме тому зараз потрібно мінімізувати будь-які загрози, які можуть виникнути внаслідок обстрілів ЗАЕС з боку окупантів, а саму ЗАЕС варто перевести в “холодний режим”, аби вона “працювала сама на себе”.

Про це в одному з інтерв’ю розповів військовий експерт Олег Жданов.

“Якщо це технічно можливо, то на період загострення, поки не постало питання звільнення Запорізької області, слід перевести станцію в режим “холостого ходу”. Перевести її в холодний режим для того, щоб максимально зменшити загрозу”, – зазначив Жданов.

До всього: військовий експерт підкреслив, що Росія не піде з ЗАЕС і намагатиметься протидіяти будь-яким спробам демілітаризувати станцію.

“Справа в тому, що Росія не піде з цієї станції. Поки ми їх звідти не виб’ємо, вони звідти самостійно не підуть. Демілітаризацію Росія теж в жодному разі не підтримає. Вони хочуть її контролювати. Вони будуть будь-яким способом перешкоджати передаванню електроенергії до української енергомережі. Навіщо нам ці ігрища з небезпекою такого великого і потужного ядерного об’єкту?” – підсумував експерт.

Ще однією важливою умовою для окупантів, чому їм потрібна ЗАЕС – це бажання і можливість перепід’єднати атомну станцію до енергомережі РФ, щоб повністю забезпечити електроенергією окупований Крим, особливо з настанням холодів.

Саме тому Жданов наголошує, що військові РФ намагатимуться утримати захоплену ними Запорізьку АЕС в Енергодарі, зокрема й тому, що ближче до зими вони хотітимуть постачати електроенергію до Криму.

За словами Жданова, аби втримати ЗАЕС російські загарбники, ймовірно, укріплюватимуть свої позиції на запорізькому напрямку і, можливо, перейдуть до оборони.

“Росіяни будуть її утримувати. Єдине, що тут питання активних бойових дій навколо станції. Їх вести не можна. А росіяни утримуватимуть територію навколо станції, щоб не допустити її втрати. Тобто вони, можливо, посилюватимуть запорізький напрямок, припустимо, переходячи до оборони”, – сказав він.

До того ж, Жданов припускає й те, що окупанти також “триматимуться за криворізький напрямок” на північ від Нової Каховки Херсонської області, “але на правому березі”.

“От на правому березі цей плацдарм для того, щоб убезпечити станцію, щоб ми, припустимо, з Нікополя не форсували Дніпро. Там досить вузьке місце. І вони його намагатимуться утримувати максимально. Чому? Тому що без станції буде дуже проблематично давати живити на південний схід. Наразі тепло, зараз можна випендрюватися з потужністю реакторів, а ближче до зими їм потрібна буде електроенергія до Криму”, – пояснив Жданов.

Водночас для того, щоб переключити Запорізьку атомну електростанцію на “російські енергосистеми”, окупантам доведеться побудувати електропідстанцію.

“Без побудови підстанції вони її не переключать. Відновити лінії електропередач до Криму, відновити підстанцію, що приймає в Джанкої. До речі, на цій підстанції вчора, чи то сьогодні, вибухнув ще один трансформатор. Ви розумієте? І я думаю, що, в принципі, це, звичайно ж, гра на межі фолу: щось на зразок російської рулетки, – але їм самим ця станція потрібна цілою і неушкодженою”, – вважає Жданов.

Окрім того, як заявив експерт, росіяни хочуть лінію електропередач перевести від АЕС в Енергодарі на Росію та на окуповані території України. А в РФ вже заявили, що якщо Україна захоче, то вони будуть їй продавати електроенергію, бо чудово розуміють, що 6 гВт електроенергії треба буде кудись подіти.