Щонайменше 39 млрд грн збитку отримала Україна від дії формули вартості електроенергії «Роттердам +». Так споживачів і державу змусили заплатити борги за кредитами найбагатшого українця Ріната Ахметова, каже в інтерв’ю Gazeta.ua Агія Загребельська.

Вона розповіла, що правила в державі встановлюють державні органи. Мають робити це так, щоб був баланс інтересів між бізнесом, державою і суспільством. Олігархи окупували всі держагенції. Руками чиновників виписують вигідні їм правила. Було так за всіх президентів.

“Щоб побороти олігархів, Зеленському треба одне – сильні державні інституції…Щоб втриматися під тиском олігарха, треба мати правильні переконання і гарну зарплату. Не може чиновник працювати за 15-20 тисяч гривень і розпоряджатися мільярдами.”, – відзначає Загребельська.

В інтерв’ю нагадали, що статки Ахметова за рік зросли майже утричі – з $2,8 млрд до $7,6 млрд. Експертка розповіла за чий рахунок це сталося.

“Сильно піднялася ціна на руду, метали у світі. Тоді деякі держави підняли й рентні ставки. Бізнесмени почали заробляти більше і повинні поділитися з народом. Україна цього не зробила. У нас рентна ставка по багатьох корисних копалинах найнижча у світі. Якщо порівняти з середньою глобально, щомісяця Ахметов недоплачує державі більш як мільярд гривень.

Ще є «зелена» електроенергія – суперприбутковий бізнес. В Україні один із найвищих в Європі тарифів.

Непогані прибутки у ДТЕК Ахметова. Бурштинська теплоелектростанція спалює наше дефіцитне вугілля, щоб експортувати електроенергію за кордон. У Європі зараз дуже висока ціна на електроенергію”, – зазначає Загребельська.

Як відомо, Офіс генпрокурора відкрив понад 200 кримінальних проваджень проти вугільних та енергетичних підприємств Ахметова. Його очільниця Ірина Венедіктова обіцяє особистий контроль.

“У справі Роттердам+ компанії Ахметова не несли витрати на транспортування вугілля з-за кордону, оскільки використовували вугілля українського видобутку. Тобто споживачів змусили платити за витрати, яких фактично не було і які суперечили закону. Формула проіснувала до 1 липня 2019-го. Венедіктова займає дуже незвичну позицію. Призначила прокурора, який спромігся за тиждень вивчити сто томів справи і вирішив, що її треба закрити. Мовляв, не змогли розібратися чи був злочин, а строки всі закінчилися. За експертизами, шкоди державі спричинено до 39 млрд грн. Зараз боремося за це в Апеляційній палаті Вищого антикорупційного суду. Зможемо отримати щонайменше 20 мільярдів. Максимум – 39 мільярдів. Якщо примусимо сплатити завдані збитки, то ця справа здатна дійсно змінити політично-олігархічну картинку. На лаву підсудних потраплять хоча б топменеджери Ахметова. І це вперше зможемо стягнути кошти з енергетичного лідера – з компанії ДТЕК. Яка ніяких боргів державі ніколи не погашала. Зміниться і поведінка менеджменту – розплатиться за помилки і почне себе обмежувати”, – пояснила Загребельська.

“Як з’явилася формула Роттердам+? До 2014 року менеджмент ДТЕК набрався доларових кредитів. Курс підскочив, кредит виріс на 400 відсотків. Але це ж не проблема українців. А переклали на споживачів і державу. Ми оплатили”, – розповіла вона.

Тепер ми бачимо, що країна має всі підстави, щоб визнати Ахметова олігархом і трохи перекрити йому дохід. Настав час розплатитись за все нажите на українцях.