Національне антикорупційне бюро вважає, що екссуддя Дніпровського районного суду міста Києва Микола Чаус покинув територію України у 2016 році завдяки сприянню українських спецслужбовців. Також на сьогодні за даними фактами відкрили справу, по ній тривають слідчі дії. Про це сьогодні заявив директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник під час пресконференції.

«Нами встановлено, що у тому числі завдяки втручанню спецслужб, ця особа покинула територію. Місцеперебування було встановлено і дуже довго тривала процедура надання політичного притулку (у Молдові). Ця процедура закінчилась прогнозовано, на мою думку, – відмовою», – повідомив директор НАБУ.

Він пояснив, що таким чином компетентні органи Молдови, які вирішили це питання, встановили що «немає політичної складової цій справі».

«Банальний хабар. І тут після того, як набрало чинності рішення про відмову надання політичного притулку, людина зникає. І тут ця ситуація… Цей момент зникнення цю справу перевертає зі звичайної банальної справи на справу, яка обговорюється у всіх ЗМІ. Звичайно, це не є правильно», – додав Ситник.

Також директор НАБУ підмітив, що вже відкрили справу щодо причетності спецслужб до зникнення Чауса: «Що стосується справи, яка була зареєстрована щодо можливої причетності службових осіб українських спецслужб до зникнення Чауса – на сьогодні є провадження Антикорупційного бюро і по цій справі тривають слідчі дії».

Водночас Ситник відмовився від коментарів щодо того, що відбувається у цій справі й послався на таємницю досудового розслідування.

За його словами, станом на сьогодні, Чаус був затриманий як підозрюваний і йому було вручене клопотання про обрання запобіжного заходу: «Просили арешт, але суд обрав домашній цілодобовий арешт. Хоча просили утримання під вартою. Наскільки я знаю, прокуратура апелює на це рішення, навіть сторона захисту збиралась апелювати».

«У п’ятницю, враховуючи що справа вже стара, їй п’ять років і виходячи з того, що не вистачало процесуальних дій із самим Чаусом, який нарешті з’явився, прокурором було вирішено про закінчення досудового розслідування та відкриття матеріалів справи стороні захисту. До цього часу ми маємо банальний хабар», – вказав очільник НАБУ.

Він вказав, що тоді останні тижні у Чауса діяв суддівський імунітет, який було скасовано у результаті законодавства, яке врегульовувало судову реформу.

Нагадаємо, у березні торік видання «Слідство.Інфо» опублікувало судовий документ від лютого 2020 року, якого немає в реєстрі судових рішень. Це ухвала щодо проведення слідчих дій. В документі викладена детальна хронологія і коло осіб, котрі можуть бути причетні до втечі Чауса. Серед них тодішні співробітники служби безпеки президента Петра Порошенка, зокрема, начальник служби Юрій Федоров, співробітник Головного управління розвідки Міноборони, співробітники Державної прикордонної служби та два адвокати Кім Веремійчук і Андрій Смирнов.

Крім того, згідно з документом, до організації втечі Чауса може бути причетний наближений до Петра Порошенка тодішній народний депутат Олександр Грановський. Але якою була його участь, в ухвалі не зазначено.

“У нього є індульгенція… від влади. Якщо людина веде себе таким чином, значить, йому обіцяли, що ти можеш робити те, що ти вважає за потрібне, і ми тебе прикриємо” – казав у 2016 році адвокат Андрій Богдан.

Дружина Чауса так описувала події тих днів:

“9 серпня чоловік прийшов додому, потім відвіз мене з дітьми до батьків за місто. А 10-го вранці я дзвоню чоловікові – ніхто не відповідає. Я приїхала до Києва і побачила, що ніхто вдома не ночував. Тобто ввечері 9-го серпня чоловік зник”.

Вона говорила, що суддю вивозили нібито не з його волі і руками людей, які представлялись “від Порошенка”.