Українські пілоти, які захищали і захищають українське небо, зробили все можливе, щоб про них вигадували легенди. “Привид Києва”, який захищає столицю з першого дня війни, – це передусім льотчики 40-ї бригади тактичної авіації, яка базується поблизу столиці.
Про це на брифінгу в Медіацентрі Україна — Укрінформ, сказав речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
“Пілоти зробили все для того, щоб народ створив цей образ. Привид Києва — так охрестили вже п’ятого чи шостого пілота, деяких посмертно… Цей образ українського супергероя вже потрапляє на обкладинки журналів, біг-борди, банківські картки з ним. Це людей надихає, і цей образ – передусім льотчиків 40-ї бригади тактичної авіації, яка дислокується поблизу Києва, виконує завдання передусім із захисту неба столиці, державних об’єктів. І саме військові льотчики є прообразом цього Привида. Ми говоримо так — усі ми Привиди, ми з’являємося там, де ворог нас не чекає, і нехай нас бояться”, – сказав Ігнат.
Він розповів, що в перші дні війни, коли в небі над Києвом, навколо Києва, на Житомирщині, Сумщині точилися шалені бої, ймовірно саме на камери киян потрапили якісь відеокадри. Люди почали писати в соцмережах про месника за Київ, висловлювали припущення, що це одна людина.
“В соцмережах будь-який пост, вдало написаний, може стати вірусним і бути підхопленим. Ми бачили, що люди хочуть бачити таких супергероїв в небі, і цей супергерой за два-три дні набув такого розголосу в соцмережах. Ми трішечки масла у вогонь підлили, написали: подивіться, що виробляє цей хлопець. І цього було достатньо, щоб люди, так би мовити, закохалися в цього супергероя і примножували його здобутки, що вже 40-50 літаків на рахунку цього Привида. Зрозуміло, що це неможливо”, – сказав Ігнат.
Ігнат також зазначив, що Легенда про “привида Києва” подобається українським льотчикам, зокрема військовим з 40-ї бригади тактичної авіації. Речник командування Військово-повітряних сил України Юрій Ігнат в ефірі “Українського радіо” розповів про легенду і повітряні битви.
За його словами, історія про “привида Києва” народилася на початку бойових дій, коли були інтенсивні повітряні бої: “Тут була російська авіація, яка думала, що буде тут, як у себе вдома: кількома ракетними ударами знищать всі повітряні сили й будуть тут літати, буде легка прогулянка в Україні. Такого не сталося: на зустріч їм вилетіли наші винищувачі. Так, на старій техніці, яка значно поступається росіянам технологічно. В рази їм поступається й кількість нашої бойової техніки, зокрема, в 5-6 разів тому авіаційному угрупуванню, що стояло довкола України. Це фактично 700 літальних апаратів було, тому надзвичайно важко було це робити”.
Коли дійшло до важких ближніх боїв, українські льотчики отримали перевагу, адже там, каже Ігнат, важливі не лише технології, а бойових дух і мотивація йти в атаку.
В одному з таких боїв загинув Олександр Бринжала. Льотчик-винищувач 40-ї бригади тактичної авіації.
“Це одна з найпоказовіших бойових дій. Олександр Бринжала загинув, отримав високе звання “Героя України” посмертно. Але окупанти втратили три нові літаки”, — нагадав Юрій Ігнат.
Два з трьох літаків збив саме загиблий. Володимир, пілот другого МіГ-29, розповідав: атака була з кількох напрямків.
“Ми думали, їх усього четверо! Та вони одночасно атакували з кількох напрямків 12-ма літаками! Усе відбувалось миттєво! У ближньому бою наші шанси дещо вирівнюються, хоча кількісна та й технологічна перевага все ж на їхньому боці. Саша підбив два ворожі літаки, я — один!”
Саме там народився “привид Києва”. “Люди в соцмережах по-різному почали називати наших пілотів, але залишилося саме “привид Києва”, адже “дивіться, що виробляє цей хлопець, це — справжній привид”, — зазначив Юрій Ігнат. — Командування Повітряних сил же не стало підтверджувати чи спростовувати цей образ, він жив своїм життям. Льотчики 40-ї бригади ж казали: “усі ми — привиди, з’являємося там, де нас не чекають”.