У роботі поліції можуть відбутися кардинальні зміни, які сильно вплинуть на життя водіїв.
Правовий департамент Нацполіції підготував пакет документів, який, за словами її спікера Ярослава Тракало, планують на цьому тижні передати на розгляд міністра МВС.
Експерти кажуть, що частина нововведень правильна, але деякі пропозиції, якщо їх прийняти, можуть привести до поліцейського беззаконня, пише Корупція. інфо
ЩО ХОЧУТЬ. Як роз'яснив начальник правового департаменту Нацполіції Володимир Жиденко, зміни потрібні для безпеки і дисциплінованості водіїв, пасажирів і поліцейських.
"Наприклад, громадянин повинен знати, що якщо він поставив автівку в недозволеному місці, то вона може бути евакуйована на штрафмайданчик. Зараз ця норма в законі розмита", – сказав Жиденко.
Крім зазначених у інфографіку є й інші пропозиції, наприклад, змінити закон про Нацполіціі. Пропонується ввести так званий принцип безперервності роботи поліцейського.
Тобто коп, навіть якщо він не на службі, зобов'язаний в будь-який час доби захищати громадян від протиправних дій. Наприклад, дружина зможе поскаржитися сусідові-поліцейському на чоловіка-скандаліста, і коп зобов'язаний вжити заходів: приборкати бешкетника, викликати наряд поліції і т. д., А не відмовитися – мовляв, у мене вихідний, викликайте поліцію. Зараз захист громадян поза службою є для поліцейського добровільним.
ЕКСПЕРТИ. Юристи більшість ідей підтримують, але щодо деяких висловлюються проти. Найбільші заперечення – про скасування свідків.
"Якщо не буде свідків – почнеться свавілля. Посилання на те, що вночі важко знайти понятого, неспроможні, можна зупинити будь-якого проїжджого повз водія", – вважає адвокат Вадим Володарський, який спеціалізується на захисті прав водіїв.
Також Володарський проти безумовної евакуації транспорту. За його словами, закон і зараз дозволяє відвезти на штрафмайданчик кинутий на рейках автомобіль. А в умовах дефіциту парковок в містах така норма перетвориться на засіб для заробляння грошей в бюджет.
Норма про позбавлення прав за залишення місця ДТП ефективна лише в разі, якщо немає потерпілих, а постраждало тільки "залізо". Адже страх кари за збитого пішохода переважує страх залишитися без прав.
Юрист Олексій Святогор каже, що при наявності електронних баз даних затримувати людину на добу або передавати в руки поліції права для перевірки необов'язково – достатньо, щоб водій назвав свої П.І.Б., номер і серію документа.
"Наприклад, в Грузії взагалі можна не возити з собою права і техпаспорт", – зазначив експерт. А ось встановлення термінів зберігання відеозйомок з камер поліцейських (не менше місяця) і дозвіл знімати на відео їх роботу експерти повністю схвалюють.
На автошляху збираються повернути аналог скасованої ДАІ, назвавши її "Дорожньо-патрульна служба" (ДПС), заявив глава патрульної поліції Олександр Фацевич.
Головним завданням 2000 дорожніх патрулів стане зменшення аварійності на дорогах, яка з початку року зросла більш ніж в 1,5 рази: в 85 тис. ДТП загинули 1700 осіб, поранено понад 19 тис. осіб, ДПС увійде до складу Нацполіції, зараз йде набір.
Говорять, що перші "нью-даішники" вийдуть на патрулювання з січня, а до кінця 2017 року служба запрацює в повну силу. Нині екіпажі поліції контролюють як дотримання ПДР, так і виїжджають на злочини. А нова служба буде займатися тільки порушниками на дорогах.
На думку ветерана МВС Миколи Корчмаренко, 2000 патрулів ДПС – третина від необхідного, але краще, ніж нічого. "Життя показало, що "копи-універсали" не можуть повноцінно забезпечити безпеку на дорогах".