Південноукраїнська АЕС зупинила один реактор і його ремонт триватиме три місяці. 

 Українській енергетиці катастрофічно не вистачає ресурсів 

Гірший варіант майбутнього енергоколапсу цього тижня відчули одразу кілька українських міст: темні холодні квартири, замерзлі плити, на яких ні приготувати їсти, ані підігріти воду, люди на кілька годин застрягали в завмерлих ліфтах. 

Аварійні відімкнення електрики – зимовий жах, якого так хотілось уникнути, нас наздогнав. 

Хоча урядовці раніше обіцяли, що відключатимуть тільки організації та підприємства. Та й то – за графіком. Що ж не спрацювало? І куди ділися сотні тисяч кіловат, які ще недавно Україна просто продавала за кордон, бо було перевиробництво? 

 Цього тижня Україна частково занурилась у пітьму – як на початку 1990-х. Аварійні відключення електроенергії, які почалися цього понеділка, викрили ще одну проблему, з якою зіткнулася наша держава, – Україна перебуває на порозі енергетичного "голоду". 

Вугілля майже закінчилося, а значить робота теплових електростанцій і виробництво електроенергії зараз може зупинитися фізично. 

"На ТЕС – катастрофічно низьку запаси вугілля. У кінці листопада була аварійна зупинка третього енергоблоку Запорізької АЕС. Це також уплинуло на зменшення виробництва в енергосистемі", – пояснює експерт із питань енергетики Олексій Чернявський. 

 Раніше в України була головна проблема – куди подіти електрику і як її експортувати. Тож повідомлення про її дефіцит і розмови про закупівлю гігаватів у Росії неабияк здивували. 

Відповідь – у системі нашої енергетики. Українські атомні станції виробляють базове навантаження електроенергії. Можуть і більше. Але чого не можуть АЕС, так це різко збільшити потужність, або різко зменшити. 

Що й відбувається в країні, щоранку і щовечора у так звані піки. 

"Є теплоелектростанції, які забезпечують навантаження в пікові години. Це з 8:00 до 10:00 та з 17:00 до 22:00. Вони в цей час "довантажують" енергосистему. Зараз у них такої можливості немає, бо немає вугілля", – говорить експерт із питань енергетики Олексій Чернявський.

 Тож, причина масових аварійних відключень світла – у вугіллі. Вугіллі, поклади якого в Україні вважались нескінченними. Але про це вузьке місце української системи добре знали росіяни і це стало предметом шантажу з боку її псевдореспублік на Сході України. 

Наразі Кремль поставив умову – Україна має безперебійно постачати електрику до Криму і це частково підтвердив міністр енергетики та вугільної промисловості України Володимир Демчишин.

"Мова йде про забезпечення Криму, а саме про те, що ми можемо імпортувати. Забезпечення Криму є однією з вимог імпорту з Росії", – наголосив Демчишин. 

Поки що чиновники не поспішають імпортувати електроенергію з Росії, а намагаються знайти паливо. Африканське, закуплене нещодавно, за версією Генпрокуратури, не горить на українських ТЕС.

За це вже заарештували директора "Укрінтеренерго" Володимира Зиневича. Хоча, за його словами, перші партії згоріли на українських ТЕС. Каже, наказ віддав екс-міністр енергетики Юрій Продан, мовляв, купувати де завгодно, тільки не в Росії. 

Та виявляється, компанія Ріната Ахметова ДТЕК зробила закупи вугілля в Росії. Але вагони з проплаченим товаром Москва заблокувала у себе на кордоні до вечора п'ятниці, 5 грудня. А тим часом через нестачу вугілля і як наслідок – 10-відсотковий дефіцит електроенергії – відключення світла можуть стати регулярними. Великим підприємствам запропонували перейти на роботу в нічний час.

Аж раптом – дивовижне повідомлення від голови Луганської облдержадміністрації Геннадія Москаля. На звільнених територіях на складах "Луганськвугілля" та "Первомайськвугілля" лежить понад 122 тисяч тонн палива, яке чомусь не вивозять. "Виникає парадоксальна ситуація – вугілля закуповується аж у Південній Африці, завозиться в Україну й потрапляє на ТЕС.

А те, що виробляється в Луганській області на контрольованій Україною території, неможливо відправити на теплоелектростанції через відсутність вагонів та дизельного пального для локомотивів", – зазначив Москаль. Ці вагони можна було б дістати у Дебальцевому. 

Та й саме вугілля – антрацитове, а на ньому працюють сім українських ТЕС.

"У Дебальцевому тільки на сортувальній станції перебуває 404 вагони, які завантажені вугіллям ще чотири місяці тому. Якісним вугіллям. Антрацитовою групою. Якраз те вугілля, якого не вистачає", – уточнив голова Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець. 

Ці вагони дуже потрібні, наприклад, шахті ім. Стаханова. Вона розташована за 50 кілометрів від зони бойових дій на підконтрольній Україні території. Зараз вона майже зупинилася. Чому майже – тому що замість трьох тисяч тонн вугілля на день тут видобувають лише 300 тонн. Усе – через брак вантажних вагонів. Тверде паливо нічим вивозити, як і на інших шахтах. "Наприклад, "Селидіввугілля". 

Вони відвантажують вугілля на склади, воно там змерзнеться. Його потім прийдеться кайлувати, завантажувати, буде інша вологість і воно прийде в неприродний стан у якійсь мірі. Десь комусь там невигідно було не рухати ці вагони. 50 вагонів уже вночі розвезено по всій території України", – розповів голова Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець.

Ця ситуація нагадує замкнуте коло. Із 150 українських шахт зараз у роботі – 20 державних і 27 приватних. Ще одна з причин, чому вони не можуть працювати на повну потужність, – порушені платежі. Ринок, тобто споживачі, заборгували теплоелектростанціям 2,5 мільярда гривень. 

ТЕС заборговували шахтам за вугілля, шахти ж не платять зарплати шахтарям, які зрештою не можуть оплатити платіжки за спожиту енергію у власних домівках. У критичній для країни ситуації від нового міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Демчишина чекають негайних і головне ефективних рішень. 

Особливо після повідомлення про те, що Південноукраїнська АЕС на Миколаївщині теж зупинила один реактор і його ремонт триватиме три місяці. Уряд мусить з кимось домовлятися. 

Тому що попереду три місяці зими. І в цьому питанні уряду не варто забувати про енергоносії, які Україна безкоштовно поставляє на захоплені Росією території.

 

 

новини про Львів

 

 

за матеріалами: ТСН