Штрафи й арешти за публікації в соціальних мережах в окупованому Росією українському Криму вже стали буденним явищем. ФСБ і Центр з протидії екстремізму регулярно порушують адміністративні та кримінальні справи за пости, коментарі й навіть аудіозаписи, передає Корупція.Інфо
Неіснуюча публікація та літак зі свастикою
Найчастіше кримчан штрафують за згадку в соцмережах організацій, визнаних у Росії екстремістськими або терористичними. Щоб отримати адміністративну справу, не обов'язково агітувати за вступ до цих об'єднань або говорити про їх підтримку. Достатньо, щоб на опублікованій фотографії була символіка організації.
Цього року подібний випадок стався з відомим кримським адвокатом Емілем Курбедіновим. 26 січня співробітники ФСБ затримали адвоката і доправили до суду, а також провели обшук у його квартирі. Проти Курбедінова порушили адміністративну справу за статтею 20.29 ‒ «поширення екстремістських матеріалів». Слідчі Центру з протидії екстремізму вважають протиправною публікацію, яку він репостнув зі сторінки «Хізб ут-Тахрір Україна» ще в 2013 році. У пості йшлося про те, що в Сімферополі відбувається мітинг прихильників організації «Хізб ут-Тахрір». Запис був проілюстрований фотографією з акції.
Захищаючись у суді, адвокат наголосив, що він зробив репост у той момент, коли Крим перебував під юрисдикцією України, де «Хізб ут-Тахрір» не заборонена (організація заборонена в Росії – ред.). За словами Курбедінова, він давно забув про цю публікацію і видалив би її на першу вимогу поліції. Але підконтрольний Кремлю Залізничний суд Сімферополя визнав Курбедінова винним і присудив йому 10 діб арешту.
Подробиці затримання кримського адвоката Еміля Курбедінова
Через місяць ‒ 11 лютого ‒ з аналогічного приводу російські силовики провели обшук у громадського активіста Марлена Мустафаєва. Його заарештували на 11 діб за публікацію в соцмережі «ВКонтакте», що містить символіку «Хізб ут-Тахрір». Він зробив її в липні 2014 року.
Мабуть, найбільш абсурдне покарання за публікації в соцмережах отримав активіст Ремзі Бекіров. 30 березня цього року підконтрольний Росії Сімферопольський районний суд узяв його на три доби під арешт за пост, якого просто не існує. Бекіров стверджує, що з міркувань безпеки він видалив свої сторінки в «Одноклассниках» і «ВКонтакте». І все ж його засудили за публікації, які він зробив ще в 2009 році. Ці пости розцінили як «поширення екстремістських матеріалів», хоча про поширення в цьому випадку можна говорити з великою натяжкою. Першу публікацію подивилася одна людина, другу ‒ п'ять. І більше їх ніхто не подивиться, оскільки сторінка видалена разом з «екстремістськими» постами.
Одна з публікацій, за яку засудили Бекірова, була присвячена радикальному російському угрупованню «Приморські партизани». У 2016 році за пост про діяльність цієї ж організації був засуджений інший кримський активіст ‒ Олексій Шестакович. За розміщення «екстремістської» публікації 6-річної давнини він отримав штраф у розмірі одна тисяча рублів.
Активіст Олексій Шестакович (праворуч) і адвокат Олександр Попков (ліворуч) у підконтрольному Росії Залізничному суді Криму, 20 вересня 2016 року
Активіст Олексій Шестакович (праворуч) і адвокат Олександр Попков (ліворуч) у підконтрольному Росії Залізничному суді Криму, 20 вересня 2016 року