Соціальні стандарти можуть переглянути за підсумками першого кварталу, передає Корупція.Інфо

Популярне: “Струнка, молода і красива”: ось як виглядала Ірина Луценко в молодості; її казуси, фальсифікації і колекція сумочок

Бюджет України на наступний рік вперше може перевищити мільярд гривень. За даними Кабінету міністрів, в остаточному варіанті законопроекту про державний бюджет України 2018 року, з урахуванням поправок, прийнятих в день голосування, дохідна частина складе 1,2 трильйона гривень. Наскільки збільшена видаткова частина з урахуванням депутатських поправок, Кабмін поки не озвучив.

У проекті держбюджету, який був підготовлений до другого читання, доходи були заплановані на рівні 913,6 млрд грн, а витрати – на рівні 988,6 млрд грн. Тобто витрати перевищували плани по доходах на 75 млрд грн. Така цифра не перевищувала узгоджений з ЄС показник дефіциту бюджету в 2,4% ВВП.

При цьому Кабмін повідомив, що граничний обсяг дефіциту бюджету в 2018 році визначено в сумі 81,9 млрд грн. Така цифра вказана в проекті держбюджету, підготовленому до другого читання. При прогнозному зростанні номінального ВВП до 3 трлн 247,7 млрд грн дефіцит становить 2,52% ВВП. Нагадаємо, за домовленостями з ЄС, дефіцит держбюджету в 2018 році не повинен перевищувати 2,5% ВВП.

Як цигарки допомогли бюджету перевалити за трильйон

Напередодні голосування за бюджет парламент затвердив ряд поправок до Податкового кодексу України. За розрахунками Кабміну, в основному завдяки саме цим поправкам дохідна частина бюджету зможе вирости до 1,2 трлн грн.

Перш за все, були проіндексовані ставки податків, встановлених в абсолютних значеннях, з урахуванням індексу споживчих цін та цін виробників промислової продукції.

Одним з джерел додаткових доходів до бюджету, як планується, стануть цигарки. Депутати проголосували за збільшення акцизів на тютюнові вироби з 20 євро / 1000 шт. майже до 26 євро в 2018 році.

У наступні роки акцизи будуть дорожчати на 20% щорічно, поки мінімальне податкове зобов'язання для цигарок не досягне показника 90 євро за 1000 штук – мінімального рівня, який діє в ЄС, за даними Кабміну.

У той же час деякі збори в 2018 році явно зменшаться. Так, парламент відмовився від збору ПДВ і акцизів за ввезення електромобілів. Крім того, Верховна Рада проголосувала за відстрочку сплати ПДВ за імпорт обладнання та за зниження рентних платежів за видобуток газу.

В цілому зміни, передбачені законом "Про внесення змін до Податкового кодексу України для забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2018 рік", як прогнозується, принесуть до бюджету близько 12,5 млрд грн, з яких 11,7 млрд – надходження від зміни "податків на цигарки".
Про зарплати і ціни на наступний рік

Цифри прожиткового мінімуму на наступний рік не змінилися, в порівнянні з першим варіантом бюджету, який був презентований в грудні. Нагадаємо: з 1 грудня 2017 року прожитковий мінімум підвищився до 1700 грн в місяць. Такий же показник збережеться до 1 липня 2018 року. Хоча, як писав сайт "Сегодня", парламентський комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення рекомендував ВР переглянути методологію розрахунку прожиткового мінімуму і підняти його до фактичного рівня. За даними комітету, станом на вересень фактичний прожитковий мінімум на одну особу становив 2980,45 грн без урахування комунальних платежів і 3418,95 грн – з урахуванням комуналки.

Цифри мінімальної зарплати теж не підросли, в порівнянні з листопадовим варіанту бюджету. З 1 січня мінімальна зарплата складе 3723 грн в місяць або 22,41 грн на годину. Це на 16% більше рівня 2017 року.

Однак в остаточний варіант закону про бюджет, за який голосували депутати, включена фраза про можливість перегляду суми мінімальної зарплати протягом року, якщо дозволять доходи бюджету. Нагадаємо, президент України Петро Порошенко ініціював підвищення мінімальної зарплати в 2018 році до 4100 грн, і Кабмін підтримав цю ініціативу. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман повідомив, що у разі успішного розвитку економіки мінімальна зарплата зросте до 4100-4200 грн в місяць.

Переглянути соціальні стандарти Кабмін планує за підсумками першого кварталу 2018 року, тобто у квітні.

"І наше завдання – довести середню зарплату до 10 тисяч гривень. Сьогодні вона становить 7400 грн. Головне, щоб економіка була в стані наповнювати ці цифри", – сказав Володимир Гройсман.

У скорректированном проекті бюджету виявився скоригованими прогноз інфляції. Якщо в листопадовому проекті було закладено зростання інфляції 7%, то в уточненому проекті – вже 9%. Але цей показник все одно нижче, ніж в поточному році (понад 11%).
При цьому прогнозується, що до кінця 2018 року долар буде коштувати 30,1 грн. А середньорічний прогнозний курс гривні до долара – 29,3 грн / $ 1.

На пільги і субсидії населенню для оплати житлово-комунальних послуг планується виділити з бюджету майже 16 млрд грн.