Президент України Петро Порошенко підписав закон про створення та ведення кредитного реєстру Національного банку України (НБУ) і вдосконалення процесів управління кредитними реєстрами банків, передає Корупція.Інфо
Верховна Рада схвалила закон 6 лютого.
Закон передбачає, що НБУ зможе створити централізований кредитний реєстр за кредитами, заборгованість за якими становить понад 100 мінімальних заробітних плат перед одним банком.
Банки з 1 квітня 2018 року (Фонд гарантування вкладів фізосіб – з 1 липня 2018 року) повинні будуть надавати інформацію в такий реєстр. Згодом на них також покладається обов'язок повідомляти клієнта про таку передачу, який, у свою чергу, отримає право доступу до інформації про себе в кредитному реєстрі та право вимагати внесення змін до неї в разі незгоди з її змістом.
Що стосується Нацбанку, то в залежності від обсягу заборгованості позичальника перед банком він повинен безкоштовно надавати банкам інформацію з кредитної реєстру. Передбачається, що банки повинні будуть враховувати цю інформацію при оцінці клієнта з 2019 року.
У пояснювальній записці до законопроекту наводяться дані НБУ станом на вересень 2017 року: до проблемних кредитів корпоративного сектора віднесені 174 млрд грн кредитів Приватбанку, 3,8 млрд грн кредитів пов'язаних з банками осіб, 254,8 млрд грн кредитів іншим юридичним особам (з них 82% – кредити, видані 20 групам компаній).
"Суть законопроекту зводиться до того, що для того, щоб банківський ринок, кредитний ринок був більш доступним, більш прозорим, банківську таємницю Нацбанк з кредитного реєстру, який зараз створюється, буде мати право передавати іншому банку. Для того, щоб не ламати бізнес кредитних бюро (за кредитами з заборгованістю), до 100 мінімальних заробітних плат обмежили передачу інформації у вигляді комерційної таємниці від одного банку іншому", – сказав заступник голови парламентського комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Руслан Демчак.