Новий тариф на газ в Україні встановлять з 1 жовтня 2018-го. Фактично уряд максимально відтермінував рішення – наразі тривають переговори з МВФ. Там наполягають: імпортний паритет необхідно зберегти, тобто газ українцям має продаватися за ціною близько 11 грн за куб.
Скільки коштує газ
Пдорожчання газу перенесли ще на місяць – до першого жовтня 2018-го. Підприємства, які займаються поставками комунальних послуг, як і прості українці, дізнаються про новий тариф напередодні опалювального сезону. Кабінет міністрів, як і минулого разу, затягнув підвищення до найостаннішого моменту.
"Наші контрагенти вже в курсі, що далі. Чекаємо на офіційну публікацію рішення в урядовому кур'єрі, розсилаємо всім договори і оперативно підписуємо. Знову за день. Але нам не вперше", – прокоментували рішення у "Нафтогазі".
Яким саме буде тариф, на даний момент не знають навіть у Кабінеті міністрів. Переговори з МВФ все ще тривають. На їхній варіант (імпортний паритет) не погоджується прем'єр Володимир Гройсман, водночас пропозиції українського уряду не схвалив Фонд.
Популярне: По-королівськи! Марина Порошенко з доньками вразили неймовірними вишиванками (Фото)
Найбільше суперечок виникає довкола визначення "ринкової" ціни на газ в Україні. Згідно з законом, вартість "блакитного палива" має формувати ринок. Ринку немає, тому і ринкову ціну визначити фактично неможливо. Частина політиків стверджує: газу українського видобутку достатньо для потреб населення, тому і тариф треба встановити за принципом: собівартість виробництва (зокрема і кошти для розвитку видобутку) + прибуток. Але за таких умов позбутися монополії на ринку не вдасться. Інший варіант "правильної ціни", на який Кабмін погодився у меморандумі з МВФ: вартість імпортного газу (німецький хаб) + витрати транспортування з Німеччини + податки, прибуток.
Імпортний паритет (прив'язка до німецького хабу), як неодноразово заявляли представники МВФ, дозволить з часом прийти на український ринок іноземним компаніям, які займаються поставками газу, і продавати блакитне паливо за такими самими цінами. А в майбутньому конкуренція може призвести до того, що ціни самі будуть знижуватися.
"Наскільки я знаю, поки рішення немає. МВФ вимагає введення в дію постанови Кабміну. Якщо порахувати за тією формулою, ціна на газ з 6,9 має бути майже 11 грн за кубометр", – заявив у ефірі одного з телеканалів міністр соціальної політики Андрій Рева.
Зазначимо, як розповіло джерело в уряді, швидше за все, вартість кубометра газу в жовтні складе близько 10,5 грн. Водночас "ринкова ціна" станом на червень 2018-го нібито становить 10,99 грн, а з жовтня – вже 11,47 грн. "Якщо перераховувати за формулою, яка прописана в чинній постанові, то там рахується транспортування від німецького хаба до кордону з Україною + транспортування по Україні. Все це входить до тарифу. Якщо виключити транспортування, вийде зовсім інша ціна", – розповів співрозмовник у Кабміні.
До слова, з урахуванням актуальної на даний момент ціни на німецькому хабі, згідно з прописаною у подовженій постанові формулою, один кубометр газу може коштувати 12,1 грн. Водночас українські промислові споживачі вже зараз купують паливо в середньому за ціною близько 10-11 грн за куб.
Відразу після того, як рішення уряду про підвищення тарифу на газ опублікують в офіційному виданні Кабміну, постачальники комунальних послуг укладуть нові договори з "Нафтогазом". А потім перерахують і затвердять у НКРЕКП нові тарифи.
Зростання ціни на газ на 50% може призвести до подорожчання гарячої води і опалення на 35%. Наприклад, якщо в минулому році опалення квартири коштувало 1000 грн, в цьому опалювальному сезоні, якщо витрачати стільки ж, заплатити доведеться на 350 грн більше.
Енергонезалежність під загрозою
У Кабміні впевнені: тарифи на газ можна буде знизити після того, як країна зможе повністю забезпечувати потреби за допомогою власного видобутку. Державна компанія "Укргазвидобування" має для цього до 2020 року видобувати щонайменше 20 млрд кубів газу (згідно зі стратегією). Але план фактично зривається.
В цьому році компанія мала здобути 16,5 млрд, але у своєму фінансовому плані вказала, що видобути зможе тільки 500 млн кубометрів. Проблема в тому, що "Укргазвидобування" не змогла отримати ліцензії в Полтавській області. Старі родовища вичерпуються, щоб нарощувати видобуток, необхідно відкривати нові. Немає ліцензій – немає можливості нарощувати обсяги.
До речі, крім зростання видобутку, для енергонезалежності також доведеться скорочувати обсяги споживання. Згідно з даними "Укртрансгазу", у минулому році обсяг споживання газу Україною склав 31,9 млрд кубометрів. При цьому у плані 20/20 за кілька років скоротити кількість спалюваного блакитного палива до 27 млрд. І потенціал економії дійсно є. Наприклад, з 33,2 млрд кубів, які використовували у 2016-му, 9 млрд "загубилися" в будинках і ще кілька млрд – в системі теплопостачання.