Усе почалося з того, що директор НАБУ Артем Ситник не прийшов на засідання комітету ВР щодо запобігання корупції, на якому мав звітувати про роботу Бюро. У нього з’явилися "невідкладні заходи".
Депутати обурилися через таку неповагу і вже збиралися всім складом їхати в НАБУ, та врешті одноголосно викликали його знову на 3 жовтня.
Як з’ясувалося пізніше, Ситник начебто розвернув автомобіль, оскільки дізнався, що детективів НАБУ затримали, нібито, за установку "жучка" в кабінеті керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького. Саме в цей час недалеко від будівлі САП відбувалася баталія.
Популярне: “Я – готовий”: Вакарчук зробив гучну заяву про президентство
Спочатку управління держохорони виявило кабель для прослуховування, який нібито прокладали з будівлі "Охматдиту" до САП.
"Поруч із САП зараз стоїть мікроавтобус "Форд" із людьми всередині, вони не представляються, закрилися в авто. За нашою інформацією, схоже, що номери авто зареєстровані на НАБУ", – описував події УП Холодницький.
Врешті, за його словами, "приїхав спецназ НАБУ визволяти своїх". При цьому Холодницький поскаржився, що спецназ Бюро намагався забрати мікроавтобус, який належить САП, і побив його водія, котрий тепер перебуває в лікарні з переломом руки.
У відповідь у Бюро категорично заявили: "Спроб встановити обладнання для прослуховування кабінету керівника САП не було". І застерегли не вірити фейкам, мовляв, "жодного детектива сьогодні не затримували".
У свою чергу САП закликали міжнародних партнерів "не вестися на провокації Ситника" і гучно заявили, що "мандат довіри НАБУ зусиллями Ситника перетворено на мандат безкарності".
Версія подій від директора НАБУ Артема Ситника
"Я не зовсім розумію, що в цій ситуації маю коментувати, адже ніхто не наближався до будівлі САП і Холодницького, ніхто не збирався прослуховувати. Наші хлопці були за півкілометра від САП. Чомусь працівники САП почали їх блокувати.
Наш екіпаж запитує їх: "Чому ви нас блокуєте?". Вони мовчать. В якийсь момент наш працівник сів у авто, яке заважало проїзду, відігнав його, і хлопці собі далі поїхали. Ніхто не затриманий, всі на роботі, робота триває.
Назар Іванович заявляє, що ми намагалися його прослуховувати – можу сказати, що це точно неправда. Взагалі, працівники, яких намагалися блокувати, не мають ніякого відношення до цього кабелю. І ще раз наголошую – до будівлі САП ніхто не наближався".
На уточнення, що співробітники НАБУ робили поруч із САП, Ситник відповів:
"Не можу розкривати деталі, але як то кажуть: опинилися не в тому місці, не в той час. Але те, що Назар Іванович переживає, що його всі слухають – це добре. Переживання щодо контролю завжди добре".
Версія подій від керівника САП Назара Холодницького
"Керівництвом САП було виявлено підозрілих осіб, які представилися працівниками одного з операторів і переконували, що вони проводять кабель в гараж. На прохання показати документи та дозволи – нічого не надали.
Крім цього в підсобці гаражу на території "Охмадиту" був закритий один громадянин, який відмовився представлятися. Там була виявлена апаратура, яку СБУ вилучила і долучила до кримінального провадження.
Після цього прокурор САП доповів, що на сусідній вулиці знаходиться підозрілий автомобіль, з якого видніються люди в масках і з можливою зброєю. Підійшовши до цього автобусу, люди зачинилися, відмовилися опускати вікна і надавати будь-яку інформацію.
Через це ми викликали поліцію, щоб зафіксувати такий факт. Коли приїхала поліція, раптово з’явився спецназ НАБУ. Після цього водія антикорупційної прокуратури було силою витягнуто з автомобіля. На його місце сів, як я розумію, працівник НАБУ і далі умисно направив мікроавтобус на працівників УДО й інших людей. Після того, як вони відстрибнули, було спричинено ДТП автомобіля Pajero (Mitsubishi – УП) та ще двох автомобілів.
Згодом цей працівник під супроводом працівників НАБУ вийшов із мікроавтобусу САП і під їхнім же супроводом зник із місця подій. На намагання працівників поліції зупинити незаконні дії, працівниками НАБУ була застосована груба сила.
Водій САП, якого викинули з автомобіля, і яким фактично заволоділи, зараз перебуває у лікарні з діагнозом "перелом руки". Це ушкодження середньої тяжкості".
Що буде далі?
На момент підготовки цього матеріалу відомо, що поліція завела кримінальну справу за фактом незаконного заволодіння службовим автомобілем Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, його пошкодження в ДТП і нанесення тілесних ушкоджень водію Назара Холодницька. Що ж стосується сейфа, до якого вели кабелі, то над ним продовжували "чаклувати" співробітники СБУ.
В юридичних колах, тим часом, панує здивування в зв'язку з черговим скандалом між Антикорупціонер. Який в кінцевому рахунку б'є по всім його фігурантам, остаточно девальвуючи їх позиції в табелі про ранги. І найцікавіше – найбільше вигідний чинній владі, адже множить на нуль реальну боротьбу з топ-корупцією в Україні напередодні президентської кампанії. А також навряд чи сприяє потеплінню і без того прохолодних взаємин між НАБУ і САП, діалог між якими тепер буде будувати практично неможливо.
А без їх взаємодії нормальна робота антикорупційних органів неможлива.
"Наступні крок – тупо перестрілка", – резюмує їх сутичку і подальше нагнітання ситуації в цьому напрямку адвокат Ігор Черезов.
У свою чергу, суддя Роман Брега виніс свій "вирок" протистояння НАБУ і САП із залученням суміжних держструктур, і їх існування в цілому: "Співробітники правоохоронних органів, які містяться платниками податків, спровокували конфлікт між собою (побилися), в результаті чого пошкодили майно ( несклько автомобілів) платників податків, збиток яким відшкодують за рахунок платників податків. чи не забагато згадок про платників податків? Правовий колапс переходить в завершальну стадію ".
Наші джерела в правоохоронних органів сумніваються, що скандал приведе до відставки Ситника і Холодницька. "Ситнику дали карт-блан американці. Він може робити все що хоче. А Холодницька не дасть в образу влада, яка з його допомогою паралізує схвалену Вашингтоном активність Ситника. І такий колапс триватиме до президентських виборів як мінімум. А то і до виборів в Раду . Ніхто серед української еліти не зацікавлений в тому, щоб виплекана Заходом антикорупційна вертикаль влади повноцінно запрацювала ", – говорить джерело.