Уже влітку тарифи на світло в Україні можуть істотно вирости через запуск ринку електроенергії. Експерти попереджають: ціна електрики збільшиться на 30-40%, а слідом подорожчання торкнеться і інших комунальних послуг.
"Все буде залежати від монополістів".
"Міністерство енергетики та вугільної промисловості напрацьовує нормативну базу для запуску нового ринку електроенергії з 1 липня. Закон про ринок електроенергії був створений разом з нашими міжнародними партнерами", – заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман.
У той же час багато експертів вже б'ють на сполох: після лібералізації ринку ціни на електроенергію можуть пуститися в безконтрольне зростання. Про це, зокрема, говорять і в команді новообраного президента Володимира Зеленського.
"Основний ризик, який несе за собою відкриття ринку електроенергії, – це те, що ціна електроенергії може різко підскочити на 30-40%", – пояснив експерт команди Зеленського з енергетики, ЖКП та антимонопольного регулювання Андрій Герус. Він зазначив, що відкривати ринок в умовах такої високої монополізації і концентрації в одних руках – це все одно, що дати можливість монополістам і далі встановлювати ті ціни, які вони хочуть.
"А так як конкуренції практично немає, то і ціни вони можуть встановлювати космічні", – сказав Герус.
До слова, більшість обленерго в Україні є приватними і належать олігархам: Ринату Ахметову, Ігорю Коломойському, братам Суркісам, Костянтину Григоришину й групі VS Energy, якою володіють росіяни (Михайло Воєводін, Євген Гіннер, Сергій Шаповалов та Олександр Бабаков). Держава теж має частку в ряді обленерго, в деяких – переважну.
"Ціни можуть вирости буквально на наступний день після впровадження такого ринку, а потім ще раз через місяць, і так далі, тому що держава втратить можливість впливати і контролювати ціни. Все буде залежати від монополістів. Що вони захочуть, то вони і зроблять. Тому я б не радив так робити ", – зазначив Герус.
Крім того, за його словами, на ринку до цих пір залишається ряд невирішених проблем. Серед них значний обсяг перехресного субсидування і величезні борги. "Запускати ринок з усіма проблемами досить ризиковано. Необхідно переносити хоча б на один рік і за цей час вирішити", – сказав Герус.
Скільки заплатимо
Таким чином, якщо зараз українці платять за електроенергію в середньому 1,68 грн / кВт • год, то з урахуванням 30-40% подорожчання середня вартість може скласти 2,2-2,4 грн / кВт • год. До слова, ці цифри практично збігаються з підрахунками минулого складу НКРЕКУ, згідно з якими, економічно обґрунтована ціна – близько 2,6 грн / кВт • год. У той же час підвищення ціни на електрику може знайти своє відображення в збільшенні вартості і холодної води. За даними Асоціації водоканалів, в структурі тарифу на холодну воду близько 30% займає електрику.
Втім, як каже енергетичний експерт Геннадій Рябцев, на сьогоднішній день для запуску вільного ринку не вистачає нормативної бази і зробити її до 1 липня фізично неможливо.
"А оскільки правила не визначені, не можна прогнозувати, як в умовах нового ринку будуть відбуватися взаєморозрахунки і як буде регламентована ціна", – зазначив Рябцев.