Бізнесмен-хабародавець Альберт Уваров в інтерв’ю каналу «Вільний» розповів про масштаби корупції, що процвітала серед керівництва Полтавської області.
Скандал вибухнув в кінці лютого цього року. Тоді співробітники Національного бюро розслідування та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури нагрянули з обшуками до глави Полтавської обладміністрації Валерія Головко, його першого заступника Андрія Пісоцького, радника Головко Олександра Литвинова і директора департаменту будівництва, містобудування і архітектури Тимофія Голбана. Слідчі НАБУ встановили, що названі особи створили корупційну схему з вимагання хабарів і відкатів від підприємців, які беруть участь в тендерах, що проводить облдержадміністрація.
За фактами вимагання вигоди і отримання неправомірної вигоди в особливо великому розмірі службовими особами було відкрито кримінальне провадження. Солом’янський районний суд Києва, на підставі рішення якого проводилися слідчі заходи, наклав арешт на елітний позашляховик «Мерседес Бенц AMG G 63», який був переданий Валерію Головко в якості хабара від власника столичних консорціумів «Алві Рід» і «Укрстройдор» Альберта Уварова. 16 березня президент України Петро Порошенко звільнив Головко з займаної посади. Через кілька днів пішов у відставку і Пісоцький.
*Валерій Головко
*Андрій Пісоцький
*Тимофій Голбан
Фігуранти кримінального провадження своєї провини не визнають і відразу заявили про те, що вони самі стали жертвами шахраїв з компанії «Алві Рід», на чолі якої стоїть фейковий керівник, який видає себе за різних людей з різними прізвищами.
З того часу ніяких зрушень в настільки резонансній справі не відбулося. Можливо, 60-річний бізнесмен Альберт Уваров зачекався результатів розслідування і вирішив привернути увагу слідчих органів до «завис» кримінального провадження, давши інтерв’ю кореспонденту незалежного телеканалу «Вільний».
*Альберт Уваров
На думку Уварова, подальший хід справи стопорить прокурор, який займається розслідуванням справи.
Як випливає з розповіді Альберта Уварова, за те, щоб отримати замовлення на роботу для своєї фірми на Полтавщині, він заплатив надто високу ціну. Спочатку Андрій Песоцький попросив його купити для шефа на день народження автомобіль «Гелендваген Брабус», щоб той міг їздити на ньому на полювання. Спочатку перший заступник Головко обіцяв, що ціну покупки вони розділять на трьох (третім буде Литвинов). Не здійснений інвестор заплатив за крутий позашляховик 2017 роки 320 тисяч євро (включаючи вартість тюнінгу та розмитнення), проте полтавські чиновники свої частини оплати «затиснули». При цьому офіційна покупка в Україні була оформлена за все на 50 тисяч доларів.
– Я бачив у своєму житті циган, жебраків, але жадібність полтавських чиновників не йде ні в яке порівняння з ними, – з іронією зауважує Альберт Уваров. – Спілкування з ними було найжахливішим ганьбою в моєму житті. Я привозив з Риги ящиками шпроти, тому що Валерій Анатолійович (Головко. – Авт.) Їх любить. Вони – Головко, його коханка, Пісоцький та Голбан – везли з Іспанії, де відпочивали на моїй віллі, що мені обійшлося в 70 тисяч євро, хамон – кожен по цілій стегнами. Служба охорони аеропорту не пропускала їх на посадку, і мені довелося задіяти друзів з правоохоронних структур, щоб залагодити цей конфлікт. Переконувати охорону, що це шановані в Україні люди, близькі до президента. Головко просив у мене чай «для друзів і родичів» з Азербайджану, де у мене чайні плантації, і я доставляв його десятками кілограмів. З Дубая, де я володію мережею ювелірних магазинів, привіз в Полтаву коштовності на суму 150-170 тисяч доларів для його дружини і коханок.
У списку подарунків для державних службовців бізнесмен вказує 12 айфонів останньої моделі вартість 1100 євро кожен, які поділили поміж собою глава адміністрації і його перший заступник (частина з них були знайдені під час обшуку), комп’ютер індивідуальної збірки MacBook Pro вартістю близько 5 тисяч євро (щоб син Песоцького міг писати на ньому музику). Крім того, Валерій Головко не повернув Уварову борг в розмірі 100 тисяч доларів (половину його, правда, погасив за Головко Песоцький).
Але самим неймовірним видається те, що нові бізнес-партнери такого досвідченого підприємця змусили його перевести 176 тисяч євро на рахунок міфічного клубу, членство в якому, мовляв, гарантувало б йому юридичну підтримку при веденні справи в Україні. «Клуб» цей, як виявилося, був розташований в офісі філії партії «Народний фронт», де полтавські чиновники проводили таємні переговори.
Вони ж «кинули» його і з отриманням тендера на ремонт доріг місцевого значення.
– Я зрозумів, що ці тендери – суцільна афера, мета якої – не пустити чужих до відмивання бюджетних коштів, – пояснює Альберт Уваров. – Чиновники занижували вартість виконаних робіт, а ціну матеріалів завищували в кілька разів. Будь-який сторонній учасник тендера відмовиться від такої пропозиції, а «свій» його візьме, і все виявляться в плюсах, адже різниця ціни товару ділиться між працівниками і організаторами афери. А СБУ не може перевіряти реальну вартість матеріалів, якщо вона вказана як договірна. Та й співробітники Служби безпеки, швидше за все, полягають в змові з владою.
Уваров стверджує, що Головко обіцяв йому поспіль на 1,2 мільярда гривень на утримання доріг, але так і не дотримав слова. І три місяці «Укравтодор» займався благоустроєм місцевих доріг на Полтавщині без участі в тендері. Але 43 мільйони гривень за це Альберт Уваров так і не отримав і не зміг розрахуватися з субпідрядниками. Коли ж все-таки він був заявлений (за жорстким вимогу) учасником проведення тендера на 97 мільйонів гривень, Голбан зажадав «свої» 10 відсотків з цієї суми, яка так і залишилася невиплаченої, оскільки інвестор звернувся в НАБУ, втомившись від вимагань.
На думку Альберта Уварова, 90 відсотків бюджету Полтавщини розкрадалося. Це не менш трильйона гривень на рік. Тому що в СБУ – свої, в технагляду – свої, в контролюючих органах – свої.
– Просто сидять двоє друзів, один з яких пише акт виконаних робіт, інший підписує, а гроші ділять між собою. А дороги, фасади і дахи будинків не ремонтуються. Але найжахливіше, що ніхто не займається підземними комунікаціями, які заховані від людських очей. А це загрожує соціальною катастрофою. Просто будівлі можуть завалитися, – каже Уваров.
Також бізнесмен розповів, як полтавські чиновники дерибанили державні кошти на реконструкцію аеропорту «Полтава», який діє, і як постачають до медичних установ списані в Німеччині діагностичні апарати, видаючи їх за нові.
Що правда, а що ні в цьому приголомшливому оповіданні, стверджувати не беремося. Але виникає маса питань. Чи такий уже й «білий і пухнастий» пан Уваров, яким він себе виставляє? Сумнів викликає те, що дуже небідна людина з трьома вищими освітами, кандидат технічних наук (так він себе представляє) зазіхнув на якісь «копійки» в порівнянні зі своїми доходами. Як він міг потрапити на такий розлучення? Хіба його служби не наводили довідок про які не знають почуття міри «хапуг», перш ніж почати вкладати «інвестиції»? Як можна було за право ремонтувати вбиті українські дороги переплатити в кілька разів більше, ніж міг би отримати? Де ж був його менеджмент? Це патологічна жадібність або нерозбірливість в людях? А давати хабарі хіба не злочин?
Однак гнійник розкритий. Тепер питання – хто розблокує розслідування цього «застопорилися» кримінальної справи. Очевидно, адресований він представникам не тільки правоохоронних органів, а й вищих структур влади.