Перший президент України Леонід Кравчук заявив про те, що на Донбасі все ж будуть створювати вільну економічну зону. За словами глави ТКГ якщо вона і буде існувати, то до 2050 року.

Про це пише “Інтерфакс Україна”

“Без вільної економічної зони відновити там економіку буде неможливо. І ця вільна економічна зона, згідно з нашим баченням, повинна діяти десь орієнтовно до 2050 року. Розрахунки показують, що цей час дозволить привести регіон Донбасу в нормальний стан”, – заявив Кравчук.

Глава української делегації в ТКГ підкреслив, що пропонувати створити вільну економічну зону вони будуть в рамках реалізації особливого порядку місцевого самоврядування в ОРДЛО.

Також Кравчук сподівається на те, що наступна зустріч “нормандської четвірки” відбудеться до кінця 2020 року, щоб можна було обговорити умови для проведення місцевих виборів.

У свою чергу Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Рєзніков повідомив в інтерв’ю РБК-Україна, що план по досягненню миру на Донбасі передбачає саморозпуск “ЛНР” і “ДНР”.

За його словами, в переговорах з 2014 року беруть участь представники бойовиків і їх підписи стоять під Мінськими угодами. Вони називають себе керівниками невизнаних формувань.

“І звичайно ж в нашому плані дій ми ставимо як умову саморозпуск цих формувань”, – сказав Рєзніков.

Радник глави української делегації в Тристоронній контактній групі Олексій Арестович заявив, що план України з реінтеграції Донбасу передбачає проведення виборів тільки після передачі Києву контролю над кордоном.

“Мова йде про специфічний контроль – за участю ОБСЄ і України. Акцент на ОБСЄ. Ми даємо люфт, можливість домовитися при бажанні домовитися”, – зазначив Арестович.

Також він підтвердив, що Україна не передбачає особливого статусу для Донбасу.

“Тільки Вільна економічна зона. У Конституції особливий статус для територій ОРДЛО вноситися не буде. Особливий статус можливий тільки в рамках всеукраїнської децентралізації. Це трохи різні речі, але тут тільки парламент приймає рішення. Ми не можемо впливати на парламент. Ми рекомендуємо створити особливі економічні умови на Донбасі. Наскільки це торкнеться соціальної політики і місцевого самоврядування – ще будемо дискутувати “, – заявив Олексій Арестович.

За його словами, план України з такими пропозиціями буде обговорюватися на засіданні ТКГ 10 листопада. Поки ж реакцій інших сторін переговорів на план України немає, а ОБСЄ ще вивчає документ.

“Саме тому ми поки подаємо цей план як такий, як пропозицію глави української делегації Леоніда Кравчука – це теж прохання ОБСЄ. Вони не хочуть вплутуватися в боротьбу, в коментарі. Хочуть спокійно попрацювати з документом”, – зазначив Арестович.

На питання про те, як бути з тим, що ці пропозиції суперечать Мінським угодами і в цілому повторюють колишню (вже не раз відхилену Росією і невизнаними “республіками”) позицію української влади, Арестович сказав, що цим планом фіксується “наша позиція, яка зараз є”.

“І ми говоримо: це – основа для переговорів. ОБСЄ попросила росіян позначити свою політичну позицію на цей момент і шляхи виходу з ситуації. Ми запропонували свою позицію. А далі будуть переговори. Це тільки початок великого шляху”, – сказав Арестович, уточнивши, що в плані закладена можливість для пошуку компромісів. Тобто, план може змінюватися.

“Якщо припустити, що росіяни хочуть піти з Донбасу, зберігши обличчя, то наш план містить таку можливість”, – сказав «Стране» Олексій Арестович.