Кримінальну справу “Роттердам +” про найбільшу корупційну схему часів колишнього президента України Петра Порошенка як повідомляють ЗМІ – закрили.
Про це повідомляє колегія суддів Апеляційної палати ВАКС на своїй сторінці в Facebook у вівторок, 17 листопада.
Так, в ВАКС підтвердили рішення першої інстанції про обґрунтованість закриття справи. Рішення вступило в силу з сьогоднішнього дня і оскарженню не підлягає.
“Сьогодні, 17 листопада, в Апеляційній палаті Вищого антикорупційного суду відбулося судове засідання у справі №991 / 7377/20 з розгляду апеляційної скарги адвоката, який діє в інтересах заявника, на рішення слідчої судді від 24.09.2020 про відмову в задоволенні скарги адвоката на рішення прокурора про закриття кримінального провадження “, – йдеться в повідомленні.
Ситуацію прокоментував телеграм-канал “Политика страны”.
“Ми вже неодноразово писали, що вся ця історія – договірняк між НАБУ і Порошенко (якого разом з Ахметовим ЗМІ називали головним бенефіціаром цієї схеми).
Спочатку НАБУ затягувало справу, вело до розвалу, даючи можливість його закрити. Що і сталося рішенням САП.
Потім НАБУ і його група підтримки вирішили зобразити обурення і спротив цьому. Рішення було оскаржене в ВАКС (повністю підконтрольний керівництву НАБУ суд).
Але це виступ закінчився, як бачимо, закономірно – суд підтвердив рішення про закриття справи “, – прокоментував телеграм-канал “Политика страны”.
В свою чергу екс-нардеп Сергій Лещенко у своєму телеграм-каналі повідомив про те, що “апеляція просто задовольнила відмову від своєї скарги депутата минулого скликання Віктора Чумака, який раніше оскаржив закриття справи по “Роттердам плюс”. Подаємо його слова в оригіналі:
Інформаційний простір у вівторок з подачі анонімних телеграм-каналів ввели в оману про те, що нібито знову закрито справу за схемою Ахметова-Порошенко “Роттердам плюс”. Нібито це зробила апеляційна палата Вищого антикорупційного суду.
Це вкидання. Апеляція просто задовольнила відмову від своєї скарги депутата минулого скликання Віктора Чумака, який раніше оскаржив закриття справи по “Роттердам плюс”.
Чому Чумак відмовився від скарги? Тому що справа “Роттердам плюс” відновлено іншим рішенням слідчого судді Антикор суду Оксани Олійник за іншою скаргою – “Нікопольського заводу феросплавів”. Так що все нормально, не ведіться на фейки анонімних смітників.
Правда, тут абсурд в іншому – прокурор Пономаренко, який закрив справу по “Роттердам плюс”, тепер оскаржить його повторне відкриття. І він явно не налаштований розслідувати цю справу. А генпрокурор Ірина Венедіктова не хоче знімати його з посади керівника групи прокурорів у справі “Роттердам плюс”.
Нагадаємо, справа «Роттердам +» була закрита прокуратурою 27 серпня 2020 через відсутність складу злочину. Це рішення незабаром підтвердив Офіс генерального прокурора.
Однак 27 жовтня ВАКС несподівано переглянув своє рішення у справі «Роттердам +» і скасував постанову прокуратури про закриття справи.
Таке рішення суддя Олійник взяв за заявою Нікопольського заводу феросплавів Ігоря Коломойського. За словами адвокатів, на суддю чинився безпрецедентний політичний тиск.
Нагадаємо, що в серпні 2019 детективи НАБУ провели перші затримання у справі схеми “Роттердам +”. Підозри оголошені шести фігурантам однією з найскандальніших історій епохи президентства Порошенко.
Через два з половиною роки слідства силовики все ж прийшли за людьми, які впроваджували сумнівну методику формування ціни на вугілля для українських ТЕС.
Формула “Роттердам +”, в трактуванні правоохоронців, завдала державі збитків на суму майже в 19 мільярдів. І вкрай сумнівно, що такий “схематоз” був би можливий без протекції на вищому рівні.
Як розповідала “Страна”, схема почала діяти в 2016 році. Завдяки рішенню НКРЕКУ Вовка вартість палива почали визначатись так: ціна вугілля в портах Амстердам – Роттердам – Антверпен + вартість його доставки в Україну.
При цьому ціна вугілля, видобутого на державних шахтах, повинна дорівнювати ціні за формулою “Роттердам +”, що нібито мало зменшити потребу в субсидуванні вугільної галузі з боку держави.
В реаліях же “чорне золото” поставляли на ТЕЦ з території, підконтрольної “ДНР”, – набагато дешевше, ніж було вказано в формулі. Електростанції купували вугілля вже за ціною “Роттердама”. А надзвичайні прибутки осіли в кишенях тих, хто затіяв весь цей “схематоз”.