Перший президент України Леонід Кравчук у своєму блозі у виданні Obozrevatel поділився думками з приводу підписання Будапештського меморандуму.
Передаємо його слова прямим текстом:
5 грудня 1994 го лідери України, США, Росії та Великобританії підписали знаменитий Будапештський меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
Україна не могла не підписати Будапештський меморандум, тому що наші ракети і ядерні боєголовки в 1997-му ставали небезпечними. Це був момент їх смерті. Ми повинні були або позбутися від них або замінити самі боєголовки. Україна їх не виробляла і виробляє, вони робилися в Росії. Продаж або поставок не було, тому що це ядерна зброя, тому було прийнято таке рішення. Тим більше, Україна була стороною підписання договору про роззброєння і зобов’язана була це зробити.
І коли я чую, що нам варто було б залишити ядерну зброю, Росія себе б так не вела, вона б боялася, що у нас є зброя, то це думки людей, які не знають суті історії становлення ядерних боєголовок в Україні.
Чому ж тоді країни-підписанти Будапештського меморандуму не стали на наш захист в 2014-му?
Не стали, бо не хотіли. Загальні інтереси європейського світового характеру були вище інтересів України. Коли почалася анексія Криму, а потім і війна на Донбасі, вони весь час повторювали: чи не дратуйте Росію, тому що може початися конфлікт, а за ним Третя світова.
Були такі речі, які називаються “своє ближче до тіла”. А Україна опинилася поза. Кучма в одному з інтерв’ю сказав, що нас обдурили, коли підписували документ про ядерну зброю. Обдурили, сказав він. Так і є.
Нагадаємо, що Будапештський меморандум був підписаний 5 грудня 1994 року. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія і США – зобов’язалися бути гарантами незалежності, суверенітету і кордонів України, а також утримуватися від застосування проти України будь-якої зброї, не тільки ядерного. Крім того, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічний тиск. В обмін Україна відмовилася від свого ядерного статусу. Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон і прем’єр Великобританії Джон Мейджор.
Але, як відомо, в 2014 році Росія порушила ці домовленості, окупувавши Крим і частина Донбасу.
У МЗС зазначають, що сьогодні Росія активно мілітаризує територію окупованого Криму, “перетворивши його на потужну військову базу”. Це порушує не тільки Будапештський меморандум, але і ряд інших міжнародних норм і правил.
“Україна закликає світову спільноту посилити тиск на РФ, щоб змусити державу-агресора повернутися в міжнародно-правовий режим, зокрема до виконання положень Будапештського меморандуму. Росія в повній мірі повинна дотримуватися зобов’язань за цим документом”, – йдеться в повідомленні МЗС.
У відомстві також заявили, що “цінують підтримку” з боку США, Великобританії і Франції, які підтримують територіальну цілісність і суверенітет України, а також допомагають в оборонній сфері та застосовують санкційні інструменти проти Росії.