Колишній президент Грузії, а нині глава Виконавчого комітету реформ Міхеїл Саакашвілі розповів про 10 кроків які потрібно зробити президенту Володимиру Зеленському і його команді для того аби перетворити Україну в більш процвітаючу та вільнішу. Політик вважає, що зараз найкращий для цього час.
Про це він написав на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук.
Передаємо його слова без змін і виправлень:
Коли в травні президент Володимир Зеленський запросив мене очолити Національну раду реформ, я з ентузіазмом прийняв цю пропозицію. Відповідальність величезна, але я впевнений, що Україна не тільки готова до революції вільного ринку, але, що найважливіше, найкращий час для її проведення зараз. Ми досягнемо успіху, якщо зробимо Україну більш процвітаючою та вільнішою.
З падіння СРСР чиновники безрезультатно намагаються вирішити складні питання ще більш складними рішеннями. Це помилкове формування політики несе лише економічні витрати. Постійно високий рівень корупції, відставання інвестицій, відсутність визначеності та репресована економічна свобода є причинами, чому, на відміну від країн Балтії та Польщі, ми не можемо з гордістю сказати, що ми звільнилися від радянського минулого.
Україна надмірно залежить від позик Міжнародного валютного фонду та жебрака на кошти світових організацій. Для вирішення цієї проблеми Управління простих рішень та результатів пропонує реформи, які можуть розірвати це замкнене коло.
“Mikheil Saakashvili: 10 steps to make Ukraine a success now”
When President Volodymyr Zelensky invited me to head the…
Опубліковано Mikheil Saakashvili Пʼятниця, 11 грудня 2020 р.
Ось 10 кроків, які має зробити Україна:
- Справедливість
Згідно з останнім опитуванням, понад 70% українців не довіряють системі правосуддя. Слід надати пріоритет фундаментальній, рішучій та швидкій реформі юстиції. Зміна суддів не допоможе – нам доведеться переглянути систему.
Ми повинні різко зменшити кількість судів, викорінити спеціалізовані суди та запровадити нову систему судового контролю. Для того, щоб оцифрувати сферу правосуддя, Управління простих рішень та результатів запропонувало перемістити такі ключові процедури, як подання позовів та сплата судового збору в Інтернеті. Конституційний Суд – це безглузда установа, яка багато разів зганьбила себе, і нам потрібно об’єднатися як нація, щоб колективно прийняти рішення щодо вироку за свої дії.
Щоб розвантажити суди, ми також пропонуємо використовувати альтернативні інструменти вирішення спорів, такі як арбітражні суди та медіація. Крім того, якби ми могли ввести практику присяжних у категорії з особливими важливими та соціально небезпечними злочинами та використати англійське загальне право для вирішення інвестиційних суперечок, ця реформа могла б вражати успіхом.
- Приватизація
Україна могла б заробити 10 мільярдів доларів, якби приватизацію підтримали швидко та розумно. Щорічні збитки державних підприємств складають 184 млрд. грн., або 6,5 млрд. доларів, йдеться в аналітичній записці, опублікованій Службою безпеки України. Під час першого засідання Національної ради реформ ми представили концепцію прискорення та спрощення швидкої приватизації. Державні підприємства – це економічний ресурс, яким нехтували, і чим довше ми продовжуємо закривати очі на потенційні способи його використання – наприклад, приватизацію – тим більше ми втрачаємо в економічному плані. За кожним державним підприємством є глибоко вкорінений корупційний інтерес.
Прозорі та чіткі правила гри, які ми пропонуємо, можуть принести Україні мільярди доларів. Щоб допомогти економіці, нам потрібно ризикувати.
- Вихідний податок на капітал
Податок на прибуток цілком корумпований, а боротьба з корупцією – наше головне заняття. Податок на вихідний капітал – концепція, яку підтримує Зеленський – це інноваційне рішення, необхідне нашій країні, яке дозволить нам залучити інвестиції та підняти економічне зростання.
Такий податок був введений в Естонії в 2000 році – пострадянській країні, відомій як найбільш приваблива країна для ведення бізнесу. Згідно з вихідним податком на капітал, підприємства будуть звільнені від сплати 20% своїх доходів державі. Натомість вони зможуть вкласти гроші у свої компанії. Вихідний податок на капітал також зменшить податковий тиск на бізнес, полегшить ведення офіційної документації, тим самим відкривши доступ до кредитних ресурсів. Скасувавши податок на прибуток та вибравши податок на вихідний капітал, ми залучимо 4–6 мільярдів доларів додаткових інвестицій на рік.
Законопроект повинен бути зареєстрований у парламенті
- Користування надрами
В цей час видобуток корисних копалин здійснюється лише на 35% усіх розвіданих родовищ промислового значення в Україні. Шлях користувача надр до негайного початку видобутку корисних копалин – це складний бюрократичний процес, який триває 1–2 роки і передбачає отримання кількох дозволів від 8 органів. У багатих землях України поховані трильйони гривень, і нам потрібно дозволити бізнесу добувати корисні копалини та сплачувати податки, і це було б для всіх вигідною ситуацією.
Спільно з Міністерством навколишнього середовища та Комітетом Парламенту з питань навколишнього середовища Управління простих рішень та результатів розробило комплексну реформу у вигляді законопроекту, який дозволить шахтарям отримати спеціальний дозвіл протягом 2–4 місяців через один державний орган за єдиним дозволом. Крім того, ми вважаємо, що нам слід оцифрувати відносини між державою та надрокористувачами. Вся доступна геологічна інформація держави повинна бути розміщена на Інтерактивній карті корисних копалин, а всі документи в ідеалі подаватимуться через електронний кабінет надрокористувача в електронному вигляді.
Іншою проблемою є спадщина того, що багато цінних депозитів були отримані через корупційні схеми на нечесний спосіб групами інтересів. Це так звані дозволи на сну, і для стимулювання податкових заходів, що базуються, ми пропонуємо обрати принцип “використовуй чи кидай”.
В рамках реформи гірничої справи ми також допомагаємо президенту в реформуванні українського економічного паспорта.
Раніше Зеленський пропонував запровадити український економічний паспорт, і ми допомагаємо йому втілити цю благородну ідею в життя. Концепція полягає в наступному: кожна дитина повинна мати право накопичувати на своєму рахунку частину продажу державою природних ресурсів (надр, землі тощо). І після досягнення повноліття дитина отримуватиме ці заощадження як стартовий капітал.
Це дозволило б дітям мати певну впевненість у майбутньому. Ми уважно вивчили зарубіжний досвід подібних прямих платежів та зустрілися з відповідними зацікавленими сторонами, щоб обговорити наше бачення реформи. Незабаром ми розповімо президенту про нашу концепцію.
- Будівництво
Будівельний сектор роками скалічений корупцією. Щоб його подолати та залучити інвестиції, ми повинні передати контроль третім особам. Нова система повинна ліквідувати монополію уряду на сферу управління будівництвом, і вона буде функціонувати подібно до системи приватних нотаріусів, де існує прозора та чесна конкуренція, а отже, не буде стимулу приймати хабарі.
Також нам потрібно боротися з незаконними поселеннями та вирішити проблему незавершеного будівництва та захистити права інвесторів.
Ініціатива активно підтримується усіма основними зацікавленими сторонами – Національною радою реформ під головуванням Зеленського та прем’єр-міністром Денисом Шмигалем – і ми очікуємо, що закон буде прийнятий до кінця цього року.
- Електрика
Отримання доступу до електроенергії в Україні є складним і дуже трудомістким. У деяких випадках це може зайняти роки.
Водночас витрати на підключення, які несуть підприємства, є одними з найвищих у світі. Україна відстає від багатьох процвітаючих країн – навіть Росія та Білорусь обрали більш ліберальний підхід – і необхідність пошуку найбільш ефективного рішення є нагальною. Станом на 2019 рік Україна займає 128 місце із 189 країн у рейтингу Світового банку „Ведення бізнесу” за рівнем простоти підключення до електричних мереж. З 2014 року ми не рухалися вперед, головним чином через незнання попередніх українських урядів.
Одним з наших головних пріоритетів у цій галузі повинно бути забезпечення надання послуг з електроенергії в найкоротші терміни, найбільш зручним та простим способом. Ми пропонуємо скоротити час, необхідний для отримання електроенергії, з 270 до 97 днів та скасувати непотрібні бюрократичні процедури. Законопроект, підготовлений Управлінням простих рішень та результатів, є першим кроком на шляху до реформування електроенергетики.
- Праця
Управління простих рішень та результатів також працює над всебічною реформою трудового кодексу. На сьогоднішній день українське законодавство про працю є надмірно бюрократичним та надмірно нав’язливим. Існуючий трудовий кодекс застарів і не відповідає мінливим умовам праці. Це нагадування про наше болісне радянське минуле.
Наприклад, компаніям потрібно підписати близько 20 документів на одного працівника, що є обтяжливим часом та ресурсом для великих та малих підприємств. Ми пропонуємо дерегулювання трудових відносин за принципами добровільної угоди та обмеженого втручання держави, і готується законопроект. Роботодавці та службовці повинні повністю вирішувати деталі свого трудового договору. Плюс, характер роботи змінюється, і нам потрібно забезпечити, щоб наше законодавство не відставало.
- Реформа охорони здоров’я
Наша система охорони здоров’я майже не підготовлена до пандемії. Але навіть без коронавірусу охорона здоров’я в Україні навряд чи є предметом національної гордості. Деякі реформи, розпочаті в минулому, не дали багатьох позитивних результатів. Здоров’я та добробут українців мають найвищу цінність, тому нам потрібно діяти зараз і забезпечити їм доступ до найкращих медичних послуг. Приватне страхування та державно-приватне партнерство, які виявилися успішними у всьому світі, можуть допомогти нам вийти з глухого кута. Спільно з українськими парламентарями Міністерство охорони здоров’я ми будемо тісно співпрацювати з вивченням останніх тенденцій і незабаром представим життєздатну стратегію в цих двох основних напрямках.
- Земельна реформа
З часу відновлення незалежності Україні не вдалося завершити розумну земельну реформу. Було зроблено кілька спроб, і, нарешті, починаючи з 2021 року, ми відкриємо наш ринок землі, і обмеження на придбання сільськогосподарських земель будуть зняті.
Однак для того, щоб реформа була успішною, нам потрібно дерегулювати процес закупівель шляхом впровадження електронних аукціонів, гарантувати прозорість та обмежити кількість кроків, які потенційні покупці повинні зробити, перш ніж вони зможуть розпоряджатися своєю землею. Крім того, важливо також забезпечити місцевим громадам можливість приймати рішення щодо використання землі, оскільки управління та використання землі будуть їх відповідальністю, що сприятиме збільшенню місцевих бюджетів.
- Дерегуляція
Як демократія, Україна зробила значні кроки до зміцнення відносин між своїм електоратом та чиновниками. І все ж український уряд не надто реагував на ідеї та занепокоєння, висловлені бізнесом.
Україна гостро потребує реформ, сприятливих для бізнесу, і Офіс простих рішень та результатів тісно співпрацює з українським бізнесом з метою виявлення чорних дір у нашому діловому кліматі та розробки можливих рішень.
Наприклад, українські дрібні виробники вина стикаються з необгрунтованими труднощами. Невиправдане посилене втручання держави, бюрократизація основних процесів та застарілі існуючі стандарти ускладнюють виробництво та продаж вина для дрібних виробників вина. На українському винному ринку домінує імпортна продукція та вино, вироблене великими виробниками. Хоча в Україні сотні потенційних виробників, вони не можуть вийти на ринок через існуючі нормативні акти.
Більше того, заборона на закупівлю винограду для дрібних виробників суперечить законам вільного ринку та блокує їх розвиток в Україні. Якщо ми скасуємо ліцензії для малих виробників вина, а також акцизи та марки для галузі як такої, ми зменшимо бар’єри для виходу на ринок та спростимо виробництво вина в Україні. Я буду представляти нашу концепцію на майбутньому засіданні Національної ради реформ. Є багато інших прикладів помилкових політик, і ми докладаємо всіх зусиль, щоб їх виявити та вирішити.
Рейтинг України за міжнародними показниками економічної свободи є гнітючим. Ми є 134-ми найвідомішими в Індексі економічної свободи Фонду спадщини, і, згідно з Індексом ведення бізнесу 2020, ми є 64-й економікою, сприятливою для бізнесу у світі. Однак, якщо ми виконаємо описані вище прості кроки, я впевнений, що ми можемо розірвати ланцюги корупції, бюрократії та надмірного регулювання та зробити Україну успішною.
Я хотів би закликати бізнес звернутися до нашої команди з ідеями, як ми можемо зробити Україну кращою, і наші експерти із задоволенням співпрацюватимуть з вами та забезпечать, щоб президент, Кабінет міністрів та парламент вислухали вас.