Антимонопольний комітет (АМКУ) оштрафував вже 18 регіональних постачальників газу на суму 380 млн грн за зловживання монопольним становищем на ринку. Про це повідомила заступник директора Офісу президента Юлія Свириденко, передає сайт глави держави.
Штрафні санкції застосували до облгаззбутів в 15 областях. За словами Свириденко, такі компанії, що займають близько 76% ринку, почали зловживати своїм домінуючим становищем в розрізі регіонів та встановлювати маржу від 25% до 44% в порівнянні з ціною, яку пропонував НАК “Нафтогаз”. Це стало причиною для збільшення сум у платіжках.
Однак після визначення Кабміном граничної ціни більшість постачальників пішли назустріч споживачам і встановили 6,99 грн за 1 куб. м вже в січні.
З 15 лютого українці почали отримувати платіжки за зниженою ціною.
За словами Свириденко, до питання формування тарифів на газ для населення потрібно підходити системно.
“Ми вважаємо, що потрібно активізувати завершення створення повноцінного ринку газу. Також треба посилювати роль регуляторів – Антимонопольного комітету, НКРЕКП – і усунути перешкоди для споживачів в процесі зміни постачальника газу … Ціна природного газу повинна встановлюватися ринковим способом, постачальники повинні конкурувати за споживача “, – зазначила вона.
Нагадаємо, що на зазначену суму АМКУ оштрафував 18 облгазів Групи РГК олігарха Дмитра Фірташа в грудні минулого року.
Після запуску ринку газу для населення домогосподарствам України виставляються рахунки за дві послуги: спожитий газ і послугу з доставки.
Однак через те, що тривалий час цей сектор економіки був монополізований, близько 70% споживачів продовжили отримувати газ від групи компаній, яку пов’язують з Дмитром Фірташем. Транспортуванням і розподілом газу займається група з 20 облгазів, які працюють під брендом РГК.
Для поставок газу населенню було створено 16 обласних газзбутів. Із серпня 2020 року ці компанії закуповують газ через енерготрейдера ЙЄ Енергія, який також належить Дмитру Фірташу.
Скасування держрегулювання, а також зміна ринкових умов призвели до зростання цін на газ для населення. Якщо в липні (останній місяць роботи газового ринку в режимі ПСО) Нафтогаз продавав газ по 2,3 грн за кубометр (без ПДВ і витрат на транспортування), то в січні ціни більш як 60 постачальників коливаються від 6,99 грн до 10,8 грн за кубометр.
Одні з найвищих цін встановили газзбути, які пов’язують з Дмитром Фірташем. В.о. голови Міненерго Юрій Вітренко заявив, що ціни облгаззбутів, на які припадає 89% ринку, приблизно на 33% вищі за середні. На його думку, компанії Фірташа заробляють надприбутки на поставках газу населенню.
Варто зазначити, що в Україні купівельна спроможність нижча, ніж в Угорщині з 10-мільйонним населенням, а люди через тарифи стають жебраками.
Про це у своєму блозі сказав економіст Юрій Атаманюк.
“Щодо збільшення тарифів ми чуємо і бачимо, що у нас, наприклад, найдорожчий тариф для промисловості. У нас не вигідно відкривати виробництво. Про те, що ростуть тарифи для людей і люди стають жебраками, і у свою чергу – вони не можуть бути суб’єктними на ринку споживання. А якщо немає споживачів, то теж, як економіка може розвиватися. Якщо, наприклад, купівельна спроможність десятимільйонного населення Угорщини вища, ніж купівельна спроможність 38 (нехай буде так, за офіційною статистикою), 38-мільйонного населення України”, – сказав Юрій Атаманюк.
Він відмітив, що добробут людей рефлексує на ту ситуацію, що створюється в економіці урядом. При цьому, оскільки з цього року не працює пряма норма про отримання пенсії за віком – то у багатьох українців є ризик навіть не дожити до пенсії.