Ситуації між Офісом президента та Віталієм Кличком прокоментував політолог, директор Центру політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко на свої сторінці у Фейсбук.
«Пристрасті навколо мера Києва наростають. І, як не парадоксально, але він сам докладає до цього зусилля. Очевидно, що після нової хвилі обшуків в різних органах київської влади й звинувачень у корупції, він дуже емоційно почав заявляти, що його хочуть прибрати з посади очільника КМДА.
Це його стратегія самозахисту. Проте деякі джерела говорять про те, що Віталій Кличко накручує до війни з Офісом президента його найближче оточення (за принципом «пан або пропав»). Таким чином вони захищають перш за все самих себе, а мер Кличко для них лише інструмент для забезпечення їхніх інтересів. У підсумку, виникає ланцюговий ефект – і політичний, і емоційний.
Пішли чутки про те, що доля мера Києва, як голови КМДА може вирішитися на найближчому засіданні Ради з питань національної безпеки та оборони.
Не можу ні підтвердити, ні спростувати цю інформацію. Ніяких інсайдів на цей рахунок у мене немає. З точки зору правового процесу, питання про керівництво КМДА навряд чи повинен розглядатися на (прим. засіданні) РНБО. Однак, ми вже не один раз бачили, що в команді Президента Зеленського схильні до того, щоб не розв’язувати політично-правові вузли, а щоб їх розрубувати. Тому навіть не буду гадати про правову форму можливого рішення (тим більше, що це не моя спеціалізація).
Але можу припустити, що формальною основою для розгляду цього питання на РНБО може стати статус Києва як столиці України і виявлені в місті проблеми з корупцією. А далі може діяти така логіка: якщо мер Києва не може самостійно зупинити корупцію у міській владі, то центральна влада повинна взяти й на себе відповідальність за це, замінивши керівництво КМДА.
Однак, я вважаю, що поки нема певного рішення. У кулуарах звучать натяки, що, якщо мер Києва піде на співпрацю з центральною владою по боротьбі з корупцією в Києві і не буде прикривати деякі фігури у своєму найближчому оточенні (зауважте, мова знову про оточення), і в окремих корупційних схемах, то можливий компроміс.
Але якщо візьме верх логіка взаємної та відкритої війни ( а поки що домінує саме ця тенденція), то відповідальність за ситуацію, яка виникла, буде покладена саме на мера Києва, і зміна керівництва КМДА (у тій чи іншій формі) стане майже неминучою», – саме такі думки висловив Володимир Фесенко.
Оскільки кияни у 2020 році обрали мером саме Віталія Кличка, поки Зеленський не може призначити на посаду глави КМДА когось іншого. Проте все може змінитися після розгляду питання про корупцію в КМДА на засіданні РНБО.
Мер Києва Віталій Кличко не виключає, що Рада національної безпеки та оборони може у п’ятницю 20 серпня ухвалити рішення про його звільнення з посади очільника столичної міськдержадміністрації.
Про це пише Українське Радіо.
“Зараз РНБО може прийняти будь-яке рішення, всупереч ключовим речам. Якщо прийматимуть рішення про усунення Кличка із посади голови КМДА, то я не чіпляюся за крісло. Є Конституція України і Конституційний Суд тричі приймав рішення про те, що обраний киянами міський голова повинен бути призначений головою КМДА. У мешканців столиці хочуть забрати можливість обирати людину, відповідальну перед громадою. Кияни хочуть, аби їм призначали керівника чи обирати його самим?”, – зазначив мер.
Нагадаємо, що напередодні та сьогодні відбулися обшуки в столичних комунальних підприємствах. За результатами обшуків були оголошені підозри.