Володимир Путін вигадав новий агрумент проти збільшення поставок газу в Європу через ГТС України. Зокрема він назвав “Північний потік-2” екологічнішим. Про це він заявив на засіданні міжнародного дискусійного клубу “Валдай”.
Він заявив, що від поставок газу по дну Балтійського моря викидів в кілька разів менше.
«Газопровід “Північний потік-2” – це сучасні технології… Рух газу по дну Балтійського моря взагалі без викидів відбувається… У 5,6 раза викидів менше, ніж при транзиті через ГТС України», – сказав президент Росії.
Путін назвав газотранспортну систему України “старенькою вже”. Ба більше, він апелював до екологів, які нібито “повинні були б сказати, що її потрібно закрити, а вони вимагають збільшити обсяги”.
Нагадаємо, 13 жовтня, Володимир Путін заявив, що транзит газу через Україну в Європу можуть припинити. Президент держави-агресора переконував, мовляв, українська ГТС може “просто лопнути” при збільшенні тиску.
Щоправда, Путін заявив, що Росія готова почати поставки газу по “Північному потоку-2” на наступний день після отримання відповідного дозволу від німецького регулятора. Та Німеччина поки не поспішає з дозволом.
Путін сказав, що поставки по першій нитці “Північного потоку-2”, яка вже заповнена газом, можуть початися наступного дня після отримання дозволу регулятора Німеччини.
Він ствердно відповів на питання, чи може Росія поставити додаткові обсяги газу на ринок Європи.
“Перша труба “Північного потоку – 2″ заповнена газом. Якщо завтра німецький регулятор дасть дозвіл на поставку, післязавтра почнеться поставка, 17,5 млрд куб. м.”, – сказав Путін.
Він додав, що в середині грудня завершиться заповнення газом другої нитки “Північного потоку-2”.
“У загальному обсязі це 55 млрд куб. м. Якщо мати на увазі, що дефіцит на європейському ринку, за нашими підрахунками, складе 70 млрд куб. м, то 55 млрд куб. м – це пристойно. Як тільки буде заповнена друга труба, і як тільки буде отримано дозвіл німецького регулятора, на наступний день ми почнемо постачання”, – цитує Путіна агентство ТАСС.
Але варто підкреслити, що Росія сигналізує Європі, що не пропонуватиме збільшення постачання газу, якщо європейський регулятор не схвалить запуск газопроводу “Північний потік-2”.
Як повідомляє “Європейська правда”, про це пише Bloomberg, посилаючись на джерела, близькі до Газпрому і Кремля.
Співрозмовники видання стверджують, що в обмін на збільшення поставок, Росія хоче отримати дозвіл Німеччини та Європейського Союзу на початок використання трубопроводу до Європи.
Для початку поставок газу з РФ проєкту необхідна сертифікація в якості незалежного оператора транспортної системи.
Високі ціни на паливо в Європі є наслідком дій Російської Федерації та пов’язано із введенням в експлуатацію найближчим часом газопроводу “Північний потік-2”. Про це заявив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький у фейсбуці.
Глава уряду Республіки Польща наголосив, що різке зростання цін на паливо в Європі пов’язано з введенням в експлуатацію “Північний потік-2”.
За його словами, Польща мала рацію, коли намагалася протидіяти завершенню будівництва цього газопроводу.
“У зв’язку з цим дуже шкода, що цей газопровід, ймовірно, незабаром почне функціонувати, і він вже сьогодні є елементом шантажу з боку Росії, шантажу “Газпрому”, що відкрито і підступно ведеться проти всього ЄС”, – підкреслив Моравецький.
До речі, нещодавно Зеленський заявив, що Європа починає дослухатися до України, яка “била тривогу” ще до початку опалювального сезону. Зараз Європейський Союз здивований цінами на газ.
“Я думаю, вони розраховували на 300-400 доларів. Вони були готові при дефіциті на 500-600, але 2 тисячі – ніхто не очікував такого зростання”, – наголосив він.
Росія ж своєю чергою розуміє реальну потужну силу, яку вона має у цьому питанні через об’єми нафти й газу.
Тобто Північний потік-2 – це сучасна додаткова зброя, окрім пострілів і кіберзброї.
І наслідки цієї зброї ще ніхто не з’ясував, особливо зважаючи на те, що у 2024 році закінчиться контракт про транзит російського газу Україною.