Глава парламентського комітету Великобританії з оборони Тобіас Еллвуд сьогодні, 16 січня, заявив, що, на його думку, вторгнення путінських орд на територію України неминуче та невідворотне. Політик наголосив, що наступний тиждень може стати вирішальним. Про це пише The Independent.
Після того як НАТО відмовилося підкоритися загрозам російського президента, у нього залишився лише один вихід, щоб зберегти обличчя, вважає Елвуд.
“Ми загнали президента Путіна в глухий кут, залишивши йому лише один вихід”, – попередив британський політик.
Еллвуд акцентував увагу на тому, що НАТО раніше мало можливість розмістити в Україні достатньо військової техніки та своїх військових, щоб уникнути російського вторгнення. Але країни НАТО цього не зробили, вважає голова парламентського комітету Великої Британії з оборони. Тому на сьогодні подальший розвиток подій залежить лише від Путіна, і саме наступного тижня стане зрозуміло, у що все це виллється.
При цьому Еллвуд зазначив, що Путіну не зайве б подумати двічі, перш ніж розпочинати пряму агресію проти Києва.
Зазначимо, що станом на 15 січня російські найманці в ОРДЛО розмістили 275 одиниць військової техніки з порушенням ліній відведення.
Про це свідчать дані української сторони Спільного центру з контролю та координації питань припинення вогню (СЦКК), які наводить штаб ООС.
Водночас західні розвідки та ЗМІ все голосніше говорять про можливе вторгнення Росії в Україну, про те, що та не просто шукає привід, але готова сама його створити (йдеться, зокрема, про внутрішню дестабілізацію в Україні та атаку з Донбасу).
У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України навіть повідомляють , що “російська окупаційна адміністрація втратила контроль над хімічними препаратами, що завозяться на тимчасово окуповані території”. Йдеться, зокрема, “Концерні Стирол” в окупованій Горлівці на Донеччині.
Наскільки ймовірним є загострення саме через ОРДЛО? Що говорить про таку підготовку? Щоб розібратися у цих питаннях, видання “Коментарі” звернулося до експертів.
Екс-спікер Генштабу ЗСУ, військовий експерт Влад Волошин упевнений: подібні заяви закордонних розвідок та впливових іноЗМІ робляться точно не з метою залякати українську владу чи громадськість.
“Це все реально впливає на світову політику та світову економіку. І спирається на реальний фактаж, – наголошує експерт. — Створення провокацій через ОРДЛО — один із найзручніших для РФ варіантів. Там є невизнані “республіки”, підконтрольні Росії. Там не вщухають бойові дії. Відповідно створити прецедент для загострення ситуації на окупованій частині Донбасу куди простіше, ніж на російсько-українському кордоні”.
На думку історика Дмитра Снєгирьова, саме окуповані території використовуватимуться як плацдарм для вторгнення. Про це свідчить низка факторів.
“По-перше, створення нових батальйонно-тактичних груп у районі лінії розмежування. Це Міусинськ (тимчасово непідконтрольна частина Луганщини – т.зв. ЛНР), де, за нашими даними, зосереджено до 70 одиниць важкої бронетехніки та 20 одиниць залпового вогню. До речі, цю інформацію підтверджено СММ ОБСЄ. І район Тернового (т.зв. “ДНР”), куди окупанти зігнали понад 100 одиниць важкої бронетехніки. По-друге, про можливість розвитку такого сценарію говорить початок 11 січня штабних навчань на території РФ у безпосередній близькості від кордонів з Україною. Вони проводяться на загальновійськових полігонах у Воронезькій, Білгородській, Брянській та Смоленській областях. Плюс — з боку РФ почастішали заяви про можливе визнання квазіреспублік. Так, відповідний проект до Держдуми мають намір внести комуністи. Розробляється т.зв. абхазький сценарій, коли під виглядом миротворців буде запроваджено збройні сили РФ, які закріплять нинішню лінію розмежування вже у вигляді своєрідного кордону. Крім того, з боку заступника глави МЗС РФ Рябкова і не тільки, звучать заяви, що Російська Федерація відповідно до нової військової доктрини може використовувати збройні сили поза своєю територією – для “захисту співвітчизників”. А на окупованих територіях Донецької та Луганської областей роздано понад 800 тисяч російських паспортів”, – нагадує експерт.