Україна і Росія на двосторонніх переговорах обговорюють мирну угоду з 15 пунктів, яка включає оголошення Києвом відмови від вступу в НАТО в обмін на безпекові гарантії від союзників та виведення російських військ з України, які зайшли на її територію після 24 лютого.
Про це повідомило видання Financial Times з посиланням на три джерела, які брали участь у переговорах, пише “Європейська правда”.
Угода, яку українські та російські переговорники вперше обговорили у повному обсязі у понеділок, передбачає відмову Києва від своїх амбіцій щодо вступу до НАТО та обіцянку не розміщувати іноземні військові бази чи озброєння в обмін на захист від союзників, таких як США, Велика Британія та Туреччина, заявили джерела.
Видання підкреслює, що характер західних гарантій безпеки України та їхня прийнятність для Москви може виявитися великою перешкодою для укладення будь-якої угоди. Також перешкодою може стати статус українських територій, захоплених Росією та її маріонетками у 2014 році.
Хоча Москва і Київ заявили в середу, що вони досягли прогресу за умовами угоди, українські посадовці скептично ставляться до того, що президент Росії Владімір Путін готовий до миру. Вони побоюються, що Москва намагається виграти час для перегрупування своїх сил і відновлення наступу.
Радник президента України Михайло Подоляк заявив виданню, що будь-яка угода включатиме пункт про те, що війська Російської Федерації залишають територію України, захоплену з моменту початку вторгнення 24 лютого, а саме південні райони вздовж Азовського та Чорного моря, а також територію на схід і на північ від Києва.
За угодою, Україна збереже свої збройні сили, але буде зобов’язана залишатися поза військовими союзами, такими як НАТО, і утримуватися від розміщення іноземних військових баз на своїй території.
Прессекретар Путіна Дмітрій Пєсков заявив журналістам у середу, що обговорюється можливий нейтралітет України за прикладом Австрії чи Швеції.
Своэєю чергою міністр закордонних справ Дмитро Кулеба переконаний, що прямі переговори президента України Володимира Зеленського та президента РФ Володимира Путіна потрібні для ухвалення політичних рішень на найвищому рівні.
Про це Кулеба розповів в інтерв’ю “Новое время”.
Глава дипломатичного відомства наголосив, що в РФ все вирішує Путін, тому логіка таких переговорів є досить простою. При цьому він зазначив, що це буде принципова розмова.
“Ідея зустрічі між Зеленським та Путіним не нова. Останній рік, а то й більше ми говорили про це лише у контексті врегулювання ситуації на Донбасі, а зараз уже в контексті припинення активної фази війни. Підготовка до такої зустрічі велася давно. Логіка дуже проста: якщо в Росії все вирішує Путін, значить, треба так чи інакше вести переговори з Путіним, при цьому я не сумніваюся в тому, що це буде принципова розмова… Ви все бачите дії президента Зеленського, його слова, тому на таку зустріч ніхто не поїде здаватися Президент зараз у дуже сильній позиції, і на такій зустрічі він виступав би з сильної позиції”, – сказав Кулеба.
Водночас він зазначив, що теперішні переговори української та російської делегацій навряд чи можна назвати підготовкою до зустрічі президентів. Кулеба наголосив, що переговорні команди просто не мають повноважень вирішити всі необхідні питання.
“Було б перебільшенням стверджувати, що переговори, які відбуваються на так званому білоруському треку, є підготовкою до цієї зустрічі. Переговори проходять самі собою, але ми вважаємо, що остаточно врегулювати всі питання можна саме на зустрічі двох президентів, тому що переговорні команди просто не мають повноважень “розрулити” всі питання від А до Я. Вони працюють над базовими рішеннями, але з погляду логіки цього процесу там все одно залишаться питання, які потребують політичних рішень на найвищому рівні – на зустрічі Путіна з Зеленським”, – наголосив глава МЗС.