База у Джанкої є основною логістичною базою тимчасово окупованого півострова Крим, через яку передислоковували та транспортували велику кількість сил та засобів з материкової частини Російської Федерації до південного плацдарму в Україні, пояснює в інтерв’ю Главреду блогер, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.
З її допомогою забезпечували російські війська тим потенціалом, який у них на сьогодні є щодо наступальних, контрнаступальних, оборонних дій. Треба зауважити, що останнім часом саме на цій базі було сконцентровано достатньо щільну ешелоновану протиповітряну оборону. Зокрема, там було сконцентровано велику кількість зенітно-ракетних систем – близько 8 одиниць ЗРК С-400, не менше 3 ЗРК С-300 та 5 ЗРГК Панцир-С1. Цікаво і те, що на ній було сконцентровано велику кількість транспортних пускових контейнерів з більше ніж 440 ракетами до ЗРК С-300 та С-400.
Для того, щоб підтримувати безпеку у повітряному просторі тимчасово окупованого Криму, такої кількості боєкомплекту не потрібно. Ми знаємо, що протягом останніх місяців російські окупанти відчувають серйозний дефіцит ракет тактичного та оперативно-тактичного рівня. Зокрема, це ракети для ЗРК “Точка-У” та ОТРК “Іскандер”. Зараз вони використовують ЗРК С-300, який переналаштовано на завдання ударів не по повітряних об’єктах, а по поверхні саме як примітивне та неефективне заміщення вищезгаданих комплексів. І ці 440 ТПК з ракетами до С-300 мали найближчим часом транспортуватися саме на південний плацдарм для здійснення масштабних ракетних обстрілів Миколаєва, Запоріжжя та інших населених пунктів, які знаходяться в зоні ураження по лінії фронту.
Однак експерт зазначає, що казати сьогодні про те, що деокупація Криму почнеться саме з цього, зарано. Бо якщо ми кажемо про деокупацію, спочатку треба звільнити як мінімум Херсонську і Запорізьку області.
Зараз ми бачимо саме вогневий вплив на об’єкти російських окупаційних військ на тимчасово окупованому півострові Крим з метою нівелювання їхніх можливостей по забезпеченню не стільки передових підрозділів, скільки навіть тих, які розміщені в тилу лівобережної Херсонщини. І це – тільки початок того “головотяпства”, яке відбувається серед російських військових об’єктів у Криму.
Відповідаючи на запитання, як Росія може відповісти на вибухи у Криму, Коваленко зазначив, що вона жодним чином не може визнати ці вибухи – що на аеродромі в Саках, що в Джанкої. По-перше, якщо РФ їх визнає, тоді виникне питання про те, чому вони відбулися. ППО не відпрацювало по ракетах, які завдавали цих ударів і виявляється, що навіть така щільна та ешелонована ППО, яка була сконцентрована саме в районі Джанкоя – С-300, С-400, Панцир-С1 – не “відпрацювала” ракети і не захистила ці об’єкти?
Друге питання – якщо це були диверсанти, то виходить, що вони працюють у тимчасово окупованому Криму, де велика агентура ФСБ, ГШ ВС РФ, Росгвардії і так далі? Тобто така кількість силових структур і взагалі не працює контррозвідка? Ну і по-третє, якщо РФ дійсно визнала б, що це зробили ЗСУ, то їй потрібно б було якось відповідати, адже росіяни постійно кажуть, що Крим – це нібито територія Росії. А де ж цей “судний день”, який анонсував Дмитро Медвєдєв, де ж тактична ядерна зброя і удари по центрам ухвалення рішень?
На сьогодні у РФ є можливість завдавати ракетних ударів по території України. Тією зброєю, яку наше ППО не може ефективно перехоплювати – це, наприклад, ракети Х-47М (“Кинджал”). Це – гіперзвукові ракети, які дійсно дуже важко перехоплювати. Але не тому, що ми не можемо цього робити, а тому, що ми ще не відпрацювали алгоритми їх перехоплення. Бо саме Х-47М використовуються штучно – за майже півроку війни вони використовувалися лише кілька разів і тому ми не знаємо повного алгоритму протидії, на відміну від відносно іншої ракетної зброї, відносно якої ми маємо величезний досвід протидії їй – фактично найбільший досвід у світі.
Із Х-47М усе складніше, тому що їх у самої Росії менше, ніж 40 одиниць. Якщо вони влаштують “судний день” і використають 10-15 ракет, щоб нанести ними удари, нас це не злякає. Ми вже звикли до масованих обстрілів нашої території. Більше ніж 160 крилатих та балістистичих ракет було використано 24 лютого по території України – хіба це нас зламало чи змусило здатися і піти на перемовини з Москвою? Ні. Чи змінить щось використання 10-15 “Кинджалів”? Так, це буде боляче, але це не змінить ситуації.