Західні партнери мають розглядати питання постачання зброї Україні у двох напрямках: адекватна відповідь на російську агресію сьогодні та стратегічне переозброєння Збройних сил України для запобігання майбутнім загрозам з боку Росії.
Таку думку висловила посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс в інтерв’ю «РБК-Україна».
Дипломат наголосила, що внаслідок російського вторгнення багато країн у Європі та світі об’єдналися, щоб допомогти Україні захистити себе і демократію загалом. Вона вважає, що це надзвичайний стратап для розвитку, але виклик полягає в тому, що ця війна не буде короткою.
«Це не бінарне питання: чи можемо ми всі постачати достатньо зброї, щоб Україна могла перемогти? Йдеться про те, як стратегічно змінити ситуацію у довгостроковій перспективі. Щоб обороноспроможність була відповідною цій новій загрозі. І Україна здатна бути озброєною не тільки для того, щоб дати відсіч, а й змінити ситуацію з точки зору того, як росія може думати про будь-яку майбутню загрозу», – сказала посол Британії.
Вона зазначає, що це довгострокова справа, тому що зараз, безсумнівно, Україна бере участь у екзистенційній боротьбі.
«Але ми повинні розглядати ці дві речі разом. Не лише те, що вам потрібно сьогодні чи вам було потрібно вчора. А й те, як надана зараз допомога може допомогти змінити можливість України захистити себе в майбутньому», – вважає Сіммонс.
Стосовно того, які гарантії безпеки готова надати Україні Велика Британія, посол зазначила, що після того як робоча група під головуванням Андрія Єрмака та Андерса Фога Расмуссена оприлюднить свої рекомендації, британська сторона буде зацікавлена в їх обговоренні.
Водночас, Сіммонс вважає, що наразі найкраща гарантія – це “перерахунок росією своїх шансів, коли вона дивитиметься на краще оснащену, більш потужну, більш готову Україну”. Вона підкреслила, що йдеться про наявність тренованих за натівським стандартом військ, про наявність необхідної зброї, тобто про чітке окреслення кордону.
«І всі ці речі дуже здійсненні. Тож я думаю, що це питання для дебатів, але це важливе обговорення – що до цього додають гарантії безпеки… Насправді, ніщо не може бути кращим, ніж коли країна досягає певного рівня готовності – коли ворожа країна дивиться на неї двічі і думає: ні, мабуть, ми не будемо», – вважає посол Британії.
Також додамо, що речник Білого дому з питань безпеки і оборони Джон Кірбі заявив, що нова зброя для України буде надходити не з наявних армійських запасів США, а від виробників.
Про це він сказав на брифінгу, повідомляє Голос Америки.
За словами Кірбі, новий пакет допомоги, про який оголосив у середу президент США Джо Байден, використовуватиме кошти з Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI), виділені Конгресом, що дозволить адміністрації закуповувати озброєння одразу у виробників.
При цьому зазначається, що раніше більшість зброї надавалася зі складів американської армії в межах президентських повноважень, що давало змогу швидкого доправлення в Україну.
«Це вперше, що ми оголосили про закупівлю через USAI для України. Загалом доставка займає більше часу, але це не означає, що можливість доставки через президентські повноваження вичерпана або що ми не побачимо додаткових пакетів через цей механізм, які, як ви знаєте, надходять прямо зі складів і можуть потрапити в Україну дуже, дуже швидко», – сказав Кірбі.
Він наголосив, що швидкість нових поставок залежить від того, чи є в оборонних компаній конвеєри, які вже працюють над певною зброєю, яка у них потужність і скільки часу може знадобитися для коригування графіків за потреби.
Речник Білого дому також заявив, що різним системам озброєнь потрібен різний час, щоб досягти України. Зокрема, доставка систем «земля-повітря» та радіолокаційних систем триває найдовше.