Генерал-лейтенант США у відставці, колишній командувач армією США в Європі Бен Годжес заявив, що метою майбутнього контрнаступу ЗСУ має бути ізоляція Кримського півострова, тому що він стане «вирішальним полем бою у цій війні».
Таку думку він висловив у інтервʼю Radio NV.
«Подальший наступ [ЗСУ] не має звільнити, наприклад, Донбас. Це не буде його метою. Задача — це забезпечення умов для звільнення Криму. А ось коли Крим буде звільнено — Донбас піде слідом. Ключ — це Крим!», — стверджує американський генерал.
Годжес, відповідаючи на запитання журналіста Radio NV про те, чи звільнення Криму у нинішній ситуації це обʼєктивна реальність, зазначив, що це, насамперед, має бути рішення Генштабу ЗСУ та президента Зеленського.
«Я не уявляю такого сценарію, за якого б Україна почувала себе у безпеці, відновлювала свою економіку, а Росія в цей час і далі б перебувала у Криму», — наголосив колишній командувач армією США в Європі.
Годжес додав, що Росія, «маючи в руках» Крим, надалі продовжуватиме блокування Азовського моря, перешкоджатиме торгівлі на всьому узбережжі Чорного моря.
«Подивіться на карту і ви зрозумієте, що Крим — це як встромлений у живіт України кинджал. Допоки Росія зі своїми військами та авіацією перебуває на ньому, він таким і залишатиметься. Тому без деокупації Криму буде дуже складно відновити економіку. Саме тому я вважаю, що метою має бути саме звільнення півострова», — сказав військовий.
Американський генерал наголосив, що «ті, хто чинять тиск на Україну, закликаючи поступитися Росії Кримом, є або наївними, або не вміють читати карту».
За наявності ракет далекого радіусу дії Україна може звільнити Крим до кінця літа, а Донбас — наступного року або навіть раніше. Про це в коментарі “Укрінформу” сказав екскомандувач військ США в Європі генерал Бен Годжес.
В інтерв’ю для ТСН військовий експерт Олег Жданов зазначив, що в Україні про це казали раніше за Бена Годжеса.
“Дійсно, Крим набагато легше звільнити, ніж Донбас. Тому що Крим — це півострів. Все залежатиме від наявності озброєння з дальністю застосування від 150 до 300 км”, — зазначив експерт.
Якщо Україна повертає Крим у статус півострова, а саме перебиває кримський міст як артерію постачання військового забезпечення РФ, далі за наявності таких ракет ЗСУ повторюють Херсонську операцію.
“Ми планомірно починаємо виносити всі військові об’єкти і будемо бити доти, доки не піднімуть білий прапор. А коли вони це зроблять, ми спокійно заходимо до Криму”, — додав Жданов.
З Донбасом, за його словами, буде набагато складніше, причина цього — прямий кордон з РФ.
“Навіть якщо ми рознесемо залізницю, що для них найголовніше, основні автомобільні шляхи, залишаються ґрунтові дороги. На Іловайськ росіяни йшли колонами по ґрунтових дорогах і формували кільце навколо наших військ. Там може зіграти ключову роль саме ситуація, яка була в Харківській області. Повторимо ми її чи ні — важко спрогнозувати. Але ми будемо намагатися. Я маю на увазі каскадний обвал фронту”, — повідомив Жданов.
За його словами, якщо є прориви оборони, і хоча б якась частина військ буде повернута в хаос і паніку та побіжить з позицій, це може викликати масову втечу та залишення позицій і техніки.
“Тоді ми виходимо на кордон. Щойно ми це робимо, нам одразу треба запрошувати офіційно іноземних спостерігачів і ставити біля кожного прикордонного стовпчика офіцера ОБСЄ”, — додав він.
Нагадаємо, що раніше радник голови Офісу президента Михайло Подоляк розказав в етері “24 каналу”, що Росія буде змушена швидко покидати окупований Крим внаслідок успішного контрнаступу ЗСУ, тому ніяких “договорняків” щодо півострова бути не може.
Подоляк прокоментував заяви заступника голови ОП Андрія Сибіги, який повідомив, що Київ може вийти на перемовини з РФ щодо Криму, коли українські війська досягнуть меж півострова.
“Тепер щодо того, що сказав пан Сибіга. Він просто зафіксував, що якщо ми, наприклад, підійшли до адмінкордону з Кримом, Росія скаже нам: “Ми готові вивести свої війська, але дайте нам 2, 3, 4 дні”, то це може бути зафіксовано. Тобто виходьте, а після цього ми заходимо вже в Крим без активних бойових дій”, – зазначив він.
Проте, такий сценарій раднику ОП видається малоймовірним.
“Швидше за все, буде так: завдання тактичних суттєвих поразок Росії на полі бою. Нема різниці, на якому напрямку, бо обговорювати конкретні напрямки нема сенсу у прямому ефірі. Навіть Генштаб, напевно, цього не буде робити. Але після того, як будуть завдані суттєві тактичні поразки на будь-якому напрямку, Росія сама буде швидко покидати півострів Крим”, – припускає Подоляк.
За його словами, після низки військових поразок на території України, навіть на інших напрямках, загарбникам буде складно утримати Крим.