США ПРИВІТАЛИ ПРОДОВЖЕННЯ “ЗЕРНОВОЇ УГОДИ” І ДОРІКНУЛИ РОСІЇ ЗА ЇЇ ПОВЕДІНКУ
Сполучені Штати привітали заяву президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана про продовження Чорноморської зернової ініціативи ще на два місяці.
Про це на брифінгу повідомив заступник речника Держдепу США Ведант Пател
“Ми вітаємо заяву президента Ердогана про продовження Чорноморської зернової ініціативи. Як ми вже говорили раніше, ми рішуче підтримуємо зусилля ООН і Туреччини щодо угоди, яка утримує світові ціни на продовольство і зерно на низькому рівні”, – сказав він.
Водночас Пател нагадав слова держсекретаря США Ентоні Блінкена, який наголошував, що Заходу не потрібно кожні кілька тижнів нагадувати Росії, “щоб вона виконувала свої обіцянки і припинила використовувати голод як зброю у війні проти України”.
“Ми не повинні нагадувати Росії про те, щоби вона припинила перешкоджати перевіркам, аби дозволити зерну надходити до вразливого населення, яке відчуває потребу в ньому”, – додав представник Держдепу.
Він додав, що світ потребує “зернової угоди”, а також припинення розв’язаної Росією війни проти України, що дозволило б фермерам повернутися на свої поля, повернуло б торгівлю сільськогосподарською продукцією в нормальне русло, а також швидко і суттєво покращило б глобальну продовольчу безпеку.
Нагадаємо, напередодні Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган у середу оголосив про продовження Чорноморської зернової ініціативи ще на два місяці.
“Завдяки зусиллям нашої країни, підтримці наших російських друзів і внеску наших українських друзів було ухвалене рішення продовжити угоду про зерновий коридор ще на два місяці”, – оголосив турецький лідер під час звернення до однопартійців і керівників осередків його Партії справедливості та розвитку.
Ердоган не уточнив, чи передбачає продовження “зернової угоди” зміни, на яких раніше наполягала Росія – зокрема розблокування частини санкцій.
Без продовження термін дії угоди автоматично спливав би в четвер, 18 травня.
Нагадаємо, в липні 2022 року ООН і Туреччина уклали угоду про експорт українського зерна через Чорне море, щоб допомогти подолати глобальну продовольчу кризу, яку спричинила війна Росії проти України.
Представники Росії, України, Туреччини та ООН входять до складу Спільного координаційного центру (СКЦ) в Стамбулі, який займається реалізацією угоди.
В останній момент перед завершенням чергового терміну дії “зернової угоди” 18 березня її все ж продовжили. Проте Москва невдовзі заявила, що погодила продовження лише на 60 днів – половину стандартного терміну 120 днів, та пригрозила розірванням домовленості, якщо не будуть виконані її вимоги.
Натомість у МЗС України заявляли, що є “досить суперечлива інформація про зернову угоду і можливості її продовження”.
Угода з безпечного експорту українського зерна Чорним морем завершується вже завтра, 18 травня, і Україна не виключає, що угода не буде продовжена.
Як пише Reuters з посиланням на представника ООН, сьогодні, за день до того, як Росія може вийти з угоди, останнє судно має залишити порт України в рамках угоди.
Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив минулого тижня, що, на його думку, угода може бути продовжена принаймні ще на два місяці.
У МЗС України раніше цього тижня заявили, що після переговорів ситуація не змінилася і є “досить суперечлива інформація про зернову угоду і можливості її продовження”. Там назвали вихід Росії з угоди можливим.
Стало відомо, що останнє судно, яке підпадає під дію нинішньої чорноморської зернової угоди, залишило Україну.
Судно DSM Capella вийшло з порту “Чорноморськ” з 30 000 тонн кукурудзи та прямує до Туреччини, згідно з даними ООН.