На думку міністра закордонних справ та обраного президента Латвії Едгарса Рінкевичса, яку він висловив в одному з інтерв’ю, дискусія щодо вступу України у НАТО все ще триває. Однак головною перешкодою на шляху членства нашої країни в Альянсі є не лише Угорщина.
Він зазначив, що головною причиною є внутрішня дискусія у НАТО, а не сама Україна чи негласне “вето” Росії.
Причина полягає у тому, що зараз у багатьох столицях держав-членів НАТО немає достатньо чіткого розуміння, що робити із ситуацією, коли держава, яка воює, приєднується до Альянсу, і що це означає в контексті Статті 5. Скажу прямо: ось це головне питання. І саме на це питання багато держав-членів не можуть дати відповідь,
– зазначив Едгарс Рінкевичс.
На думку Рінкевичса, якби у НАТО сформувалася чітка думка, то Будапешт не став би перешкодою.
“Я вважаю, що коли дійде до фінального процесу ухвалення рішення, то я вірю – усі без винятку союзники погодяться. Але наразі перепоною є ось це ключове питання. Є країна у війні. Є “п’ята стаття” НАТО. І зараз не одна-дві держави, а дуже багато держав намагаються зрозуміти, що це означає для Альянсу”, – додав він.
Рінкевичс резюмував, що Латвія бачить майбутнє України у НАТО і зі свого боку робитиме усе можливе для того, щоб це сталося.
Під час візиту в Київ прем’єр Канади Джастін Трюдо підтвердив, що його країна підтримує нашу державу. Загалом вже 20 країн Північноатлантичного альянсу підтримали вступ України у НАТО. Зокрема, Оттава офіційно підтримала вступ України в НАТО, “щойно це дозволять умови”.
Політолог, політичний консультант Володимир Фесенко впевнений, що протиріччя між Росією та Україною щодо членства нашої країни в НАТО – непримиренні. Компроміс тут неможливий, наголошує він.
“Тому розв’язати цей вузол неможливо, його доведеться лише розрубати. Питання в тому, коли саме – одразу після завершення нинішньої війни чи дещо пізніше, – зазначає експерт. – Чому Україну не прийматимуть в НАТО під час війни? Бо якщо Україна стане членом Альянсу зараз, то йому доведеться вступити у війну проти Росії. А це загрожує ризиками глобальної ядерної війни. А ось що робити із питанням про членство України в НАТО після завершення нинішньої великої війни між РФ та Україною? Це зараз головний біль для лідерів західних країн. Відмовити нам, тим більше зараз, – несправедливо та недоцільно. Це спрацювало б на користь Росії. А, якщо вже зараз пообіцяти членство України в НАТО відразу після завершення нинішньої війни, чи не призведе це до посилення дій агресора проти України?”.
Тому, пояснює Володимир Фесенко, у НАТО шукатимуть прийнятну форму вирішення цієї проблеми. Швидше за все, розмірковує він, заявлять, що це питання вирішуватиметься після завершення нинішньої війни.
“А поки що Україні буде запропоновано якийсь втішний приз. Саме зараз у керівництві НАТО та провідних західних країн точаться напружені дискусії про те, що саме може бути цим втішним призом. Два основні варіанти – або нам запропонують якесь “особливе партнерство” з Альянсом, або гарантії безпеки з боку блоку (але без дії 5 статті Договору про НАТО, яка передбачає колективний захист)”, – пояснює політолог.
І те, й інше, за його словами, може влаштувати нас лише тимчасово – на час війни, і не має розглядатися як альтернатива членству в Альянсі.
“Особливе партнерство з НАТО” має бути чимось на кшталт “цивільного шлюбу” між Україною та Альянсом, зазначає Володимир Фесенко. Коли Україна де-факто буде в НАТО, але без юридичного оформлення своїх відносин (відповідно і без зобов’язань блоку воювати на боці України).
“Гарантії безпеки треба узгодити. Для нас був би ідеальний варіант гарантій, наданий Фінляндії та Швеції, на період їхнього вступу до НАТО, – вважає експерт. — Він мав на увазі захист безпеки цих країн з боку Альянсу. Однак, в умовах великої війни з Росією, нам таких гарантій не дадуть через те, про що сказано вище”.
На думку Володимира Фесенка, з високою ймовірністю під гарантіями безпеки матимуть на увазі ті форми підтримки України, які Захід надає і зараз – системні та масштабні постачання зброї та боєприпасів, макроекономічна підтримка для сектору безпеки нашої держави, санкції проти країни-агресора. Але питання про членство України в НАТО таки доведеться вирішувати, упевнений він. Інакше великий ризик нової війни між Росією та Україною.