Під час саміту НАТО у Вільнюсі 11-12 липня буде ухвалено так званий багаторічний пакет допомоги для України. Він увійде до трійки головних рішень щодо України під час цієї зустрічі.

Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

“На саміті ми ухвалимо рішення, які зроблять Україну ще сильнішою і наблизять її до Альянсу. Я очікую, що союзники ухвалять пакет із трьома елементами, щоби наблизити Україну до НАТО”, — сказав Столтенберг.

За його словами, насамперед лідери узгодять багаторічну програму допомоги для забезпечення повної оперативної сумісності між Збройними силами України та НАТО.

“По-друге, ми покращимо наші політичні зв’язки, створивши Раду Україна — НАТО, і, по-третє, я очікую, що лідери союзників підтвердять, що Україна стане членом НАТО, і об’єднаються в тому, як наблизити Україну до своєї мети”, — заявив генсек.

Підкреслимо, саміт Північноатлантичного альянсу у Вільнюсі (Литва) — це дуже важливий захід, на якому світові лідери зможуть обговорити з президентом України Володимиром Зеленським усі питання, які стосуються захисту Української держави від агресії Російської Федерації.

Про це розповіла представниця Держдепартаменту США Андреа Калан.

“Саміт НАТО у Вільнюсі — це дуже важливо. Це момент, коли всі лідери країн НАТО можуть зустрічатися разом і зустрічатися з президентом Зеленським, і говорити відверто, що потрібно і як ми можемо допомогти далі. Я знаю, що існує багато спекуляцій. Багато хто хоче знати, що саме буде, про що буде розмова у Вільнюсі”, — сказала вона.

Представниця Держдепу США впевнена, що результати саміту будуть позитивними й весь світ побачить згуртованість НАТО в питанні допомоги Україні.

“Нам потрібно чекати підсумків цього саміту. Але можу з упевненістю сказати, що ви побачите наступного тижня, що країни НАТО працюватимуть разом, щоб допомогти Україні далі захищати себе”, — зазначила вона.

Калан наголосила, що поїздки Зеленського до Болгарії, Чехії та Словаччини є важливими, оскільки на двосторонніх переговорах вирішується багато питань, які матимуть підтвердження на саміті. Президент США Джо Байден до саміту відвідає Лондон (Велика Британія), а після — Фінляндію.

“Двосторонні зустрічі дуже багато значать. Саме через це президент Байден теж має різні зустрічі — напередодні саміту він буде в Лондоні, а після саміту в нього зустріч у Фінляндії. Такі зустрічі можуть допомогти посилити підтримку країн НАТО та інших країн, щоб допомогти Україні”, — сказала вона.

Крім того, відвідування президентом України Володимиром Зеленським трьох країн — Болгарії, Чехії та Словаччини — було ефективним у контексті забезпечення військово-технічних проблем Збройних сил України. Це стосується снарядів, засобів артилерії, самохідних артилерійських установок і деяких видів бронетехніки.

Про це заявив дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.

Він нагадав, що від початку повномасштабної агресії РФ (у критичні місяці — березень, квітень, травень минулого року) Болгарія допомогла Україні боєприпасами та нафтопродуктами на понад 1 млрд дол.

“У той час, як Німеччина, наприклад, тільки постачала нам каски і бронежилети, Болгарія постачала нам артилерійські снаряди, танки, бронемашини тощо. Усе це робилося тихо, спокійно і, я думаю, зіграло певну роль у тому, що українські Збройні сили змогли відбити, зокрема й за допомогою Болгарії, цей російський відносно раптовий наступ із кінця лютого, який тривав і далі”, — сказав Левченко.

Щодо Чехії, то, як акцентував експосол, вона займає принципову позицію підтримки України в боротьбі проти російської агресії. Також входить до 22 країн, які письмово підтримали вступ України до Північноатлантичного альянсу. І Чехія — досить впливовий член НАТО.