Керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко висловлює незгоду з поглядом Валерія Залужного стосовно етапу війни. У своєму інтерв’ю для українських ЗМІ Мусієнко підкреслив, що конфлікт ще не перейшов у позиційну фазу, хоча існують виклики та загрози, що така зміна може відбутися.
«Я не погоджуюся, що війна стала позиційною станом на зараз. Існують виклики та загрози, що вона може стати такою, якщо не буде достатньої волі у наших партнерів для продовження боротьби та забезпечення українських потреб необхідною зброєю, силами та засобами. І мені здається, що нашу ситуацію зараз можна порівнювати не з Першою, а з Другою світовою. На сьогодні є багато аналогій та паралелей, наприклад, з битвою за Італію», — сказав експерт.
Він нагадав, що під час битви за Італію планувалося, що наступ союзників з висадкою на Сицилії буде розтягнутий на кілька тижнів, коли британські, а потім американські війська долучилися.
«Американці вже відмовилися від ідеї, бо були втрати і не могли реалізувати поставлені цілі. Однак британці продовжували боротьбу і наполягали на тому, що ця операція може завершитися успішно. Зрештою опір нацистів в Італії було зламано», — додав Мусієнко.
На думку експерта, зараз ми підходимо до тієї точки у війні, коли є така середина, тобто мітельшпіль.
«І зараз, крім безпосередньо дій армії «на землі», важить фактор волі і фактор впевненості у боротьбі та досягнені цілей. Це дуже важливо», — наголосив Мусієнко.
Нагадаємо, Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний заявив, що у поточній війні, скоріш за все, прориву захисту російських окупантів не буде, а відповідно лінія фронту суттєво не зміниться. А також він зазаначив, що війна зайшла в глухий кут.
«Як і в Першу світову війну, ми досягли рівня розвитку технологій, який ставить нас (Україну та Росію – ред) у безвихідь. Простий факт полягає в тому, що ми бачимо все, що робить ворог, а вони бачать усе, що ми робимо. Щоб вийти з цього глухого кута, нам потрібно винайти щось принципово нове. Як колись китайці винайшли порох», — сказав генерал.
Однак у цьому випадку, зазначив Залужний, щоб вийти з глухого кута, потрібно буде використовувати не один технологічний винахід, а сукупність усіх технічних рішень.
Тим часом, на думку полковника Олега Жданова, Захід не втомився від розв’язаної Росією війни проти України, і стаття Залужного — «більше холодний душ для Заходу».
«Це говорить про те, що всі їхні плани, обсяги допомоги не відповідають реаліям, треба все переглядати і треба терміново давати набагато більшу допомогу для того, щоб досягти перемоги. А втомитися Захід вже не може від нас. Ні політично, ні фізично. Вони зробили ставку. Не дарма США кажуть, що не можна дати Путіну перемогти у цій війні. У Європі говорять те саме. Мости спалені, нікуди вони не подінуться», — зазначив експерт.
Жданов допустив, що за умови припинення допомоги Україна може програти і тимчасово втратити частину територій, але Захід при цьому зазнає «повне фіаско». Україні ж після цього потрібно буде «переводити країну на військові рейки, треба готувати армію», вважає Жданов.
«А у Заходу буде повне фіаско. Особливо політичне, тому що Путін, розчепіривши пальці, почне диктувати свої умови. Тому вони не можуть втомитися від нас», — упевнений експерт.