У літку-осені минулого року Силам оборони України вдалося просунутися в районі села Роботине Запорізької області. До окупованого Росією міста Токмак залишалося 20-25 км. Через Токмак проходить одна з двох головних транспортних артерій росіян — залізниця Волноваха — Мелітополь — Джанкой.

Армія РФ хоче відбити Роботинський виступ і відсунути Сили оборони України від залізниці, щоб українська артилерія не могла її контролювати, проте українські сили можуть скористатись ослабленістю російської армії та переломити хід війни зробивши ривок на Токмак.

Таку думку висловив військовий експерт Олексій Гетьман.

Він зазначив, що паралельної дороги залізничній гілці Волноваха — Мелітополь — Джанкой немає.

“Якщо навіть в одному місці один метр дороги перерізати, мати фізичний контроль над цією ділянкою, то об’їхати її неможливо. Відразу перекривається 45% логістичних можливостей росіян. Якщо подивитися на карті на так звану “лінію Суровікіна”, то три лінії оборони йдуть практично паралельно цій залізниці. Росіяни розуміли, наскільки важлива для них ця залізниця, і всі свої фортифікації вони будували якраз для захисту саме цієї залізниці”, — розповів Гетьман.

Військовий експерт звернув увагу, що Україна може контролювати цю дорогу за допомогою артилерії, але якщо росіяни відсунуть українські війська на 5-7 км, то тоді доведеться використовувати тільки далекобійні системи.

“У росіян покращиться логістика, покращаться можливості щось більш серйозне перевозити в Крим або для потреб угруповання “Дніпро”. Тобто там іде війна за залізницю”, — пояснив він.

Гетьман висловив думку, що росіяни й надалі боротимуться за Роботине, намагаючись відсунути українську армію.

Зокрема, уже понад шість місяців перед ворожими військами стоїть таке завдання, однак у них нічого не виходить.

Про це сказав військовий експерт, офіцер резерву Повітряних сил ЗСУ Андрій Крамаров.

“Вони цей виступ намагаються зрізати давно. Роботинський виступ — це фактично наш умовний успіх за літо 2023 року, коли нам вдалося на Запорізькому напрямку, що називається вклинитися між першою і другою лінією оборони ворога. І ось у цьому місці в нас, скажімо так, надлом. Тобто ми якраз перебуваємо між фортифікаційними укріпленнями. І це, звісно, створює певний дискомфорт для окупантів”, — пояснив Крамаров.

Окупанти розуміють, що коли Сили оборони матимуть достатню кількість сил і засобів, то саме на цьому напрямку вони й почнуть просуватися далі, доповнив експерт.

“А якось укріпитися для того, щоб цьому нашому руху в перспективі запобігти, можливостей в окупантів немає. І тому перед ними стоїть завдання вже понад шість місяців — вибити нас із Роботинського виступу”, — сказав Крамаров.

За його словами, українські захисники на цій невеликій ділянці фронту зайняли вигідні оборонні позиції.

“І все це — досить малими силами. Буквально 10 осіб можуть утримувати більше роти ворога. Ми їм там ефективно завдаємо ураження бронетехніки, артилерії”, — зазначив військовий експерт.

Поки що ворог не проводить на цьому напрямку такі інтенсивні атаки, як, наприклад, на Бахмутському або Авдіївському, уточнив Крамаров.

“Біля Роботиного не такі активні наступальні дії, як зараз ми бачимо в районі Часового Яру або Авдіївки. Ворожі атаки відбуваються приблизно з інтервалом раз на чотири-п’ять днів. Вони не такі інтенсивні, як на інших напрямках, однак окупанти постійно намагаються нас вибити. У них нічого не виходить, вони відходять і через кілька днів знову намагаються”, — резюмував він.

Проте, в той же час, російські окупанти в Запорізькій області зараз зосередилися на створенні умов, що максимально сприятимуть подальшому наступу на Роботине.