Питання мобілізації стає особливо актуальним у зв’язку з розглядом нового законопроєкту про мобілізацію. Громадськість настоює на рівності у справі мобілізації, вимагаючи включити народних депутатів у загальний процес мобілізації до Збройних Сил України.
Народний депутат Руслан Горбенко вже, схоже, наклав в штанцята і бідкається, що наразі начебто відсутні юридичні підстави для відправлення нардепів на фронт. На його думку, кількість мобілізованих парламентаріїв не змінить ситуацію на фронті. А хай нардепи ЗСУ запитають, і ті дадуть відповідь. Змінить пару сотень людей ситуацію чи ні. Слабо?
За словами Горбенка, наразі підлягають мобілізації приблизно 180 депутатів. Він висловлює думку, що мобілізація такої обмеженої кількості парламентаріїв не матиме значущого впливу на хід війни.
Якщо взяти будь-яку військову частину, то мінімальна кількість особового складу – це 5 – 6 тисяч військових. Ну і скажіть, чи допоможуть ці 180 людей? Думаю, що ні, – зазначив нардеп.
За його словами, наразі військову службу проходять п’ять – вісім депутатів, а мали б захищати країну в рази більше депутатів, однак більшість користуються своїм статусом та сидять у зручних кріслах, поки молоді хлопці захищають країну від ворога.
Нардепи повинні своїм прикладом показати, що ця мобілізація починається не знизу, а зверху, що мобілізуються всі категорії населення, і якихось захищених каст в нас немає. Лише в такому випадку мобілізація може спрацювати. У людей є шалений запит на справедливість, і влада повинна його забезпечити.
Тим часом народний депутат Сергій Нагорняк вважає, що воювати мають також пенсіонери-силовики, прокурори та судді.
Він підкреслив, що рідні військових, які два роки перебувають на фронті, хочуть зрозуміти, коли їх близькі повернуться додому.
«Цих людей дратує, що сусід, який живе поруч і є здоровим чоловіком, не йде на фронт. В той час як її чоловік/брат/син воює, і кінця цьому не видно. Перше, що потрібно вирішити цим законопроектом про мобілізацію, це питання демобілізації. Друге — власне мобілізації. Сьогодні ми вже не бачимо біля військкоматів черг з мотивованих людей, які готові йти захищати Україну», — зазначив Нагорняк.
На його думку, люди мають побачити, що захищати країну треба всім — від найвищих чиновників до сільських голів та селищних депутатів.
«В тому числі, мова про пенсіонерів з-поміж силовиків, які вміють поводитись зі зброєю і зазвичай рано йшли на пенсію. Прокурори, судді, народні депутати», — заявив він.
Також Руслан Горбенко наголосив, що під час мобілізації вживати заходів, щоб людину змусити служити і воювати, неефективно.
На його думку, силові методи, як-от «полювання» на чоловіків та «пакування» їх до бусів, не можуть мати місце під час мобілізаційних процесів.
«Якщо ми говоримо про те, щоб схопити чоловіка і посадити до мікроавтобуса, то, мабуть, ні. А дати повістку треба. Повістка — це ж не вирок», — зазначив нардеп.
За словами Горбенка, у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки мають працювати психологи, які зможуть мотивувати, згладити гострі кути під час спілкування.
«Ми ж розуміємо, що є різні люди за психологічним типом і до кожного треба достукатися. Це можуть бути ветерани, які вже мають досвід військової справи, і зможуть розповісти, як це — воювати. Наприклад, як мотивувати молодь? Керівництво Міністерства оборони, головнокомандувач і президент створили новий рід військ — Сили безпілотних систем. І туди дуже активно йде молодь. У 82-й бригаді комбриг створив підрозділ, назвав його «Ботан», і там хлопці складають, паяють дрони. На відстані 50 кілометрів від фронту вони роблять дуже важливу справу, адже під кожну модель дрону потрібна своя вибухівка, свій заряд. Ми повинні підбирати на кожен напрям мотивованих людей з потрібною кваліфікацією. Тому примусова мобілізація — ні, а інші підходи — так», — резюмував народний депутат.