Верховна Рада України в першому читанні схвалила спецпроцедуру конфіскації майна. За відповідне рішення проголосували 228 депутатів, передає Корупція.Інфо.
Проектом закону пропонується вдосконалити існуючий в Кримінальному кодексі України інститут спеціальної конфіскації, усунувши протиріччя в КК щодо застосування спеціальної конфіскації активів, які є предметом злочинної діяльності або придбані в результаті такої діяльності, що дозволить імплементувати Директиву ЄС від 3 квітня 2014 +2014 / 42 / EU про арешт і конфіскацію предметів злочинної діяльності і доходів від неї в ЄС, а також реалізувати рекомендацію 4 Міжнародних стандартів щодо протидії відмиванню доходів та фінансуванню тероризму і розповсюдженню зброї масового знищення, затверджених групою з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF ).
На сьогодні у кримінальному судочинстві спеціальна конфіскація може бути застосована виключно за активне і пасивне хабарництво (статті 354, 368, 3 683, 3684, 369 Кримінального кодексу України (далі – КК)), зловживання повноваженнями (статті 364, 3 641, 3 652 КК), незаконне збагачення ( стаття 3 682 КК) та зловживання впливом (стаття 3692 КК).
Проектом пропонується уточнити положення статей 961 та 962 КК, яким застосування спеціальної конфіскації обмежена корупційними злочинами, та замінити у відповідних статтях Особливої частини КК конфіскації певних санкціями предметів злочинної діяльності на спеціальну конфіскацію таких предметів.
Такі зміни дозволять застосовувати спеціальну конфіскацію як у випадках, коли санкція норми безпосередньо передбачає таку міру кримінально-правового характеру, як спеціальна конфіскація, так і на підставі положень Загальної частини КК, коли така міра кримінально-правового характеру статтею Особливої частини КК не передбачено.
Крім того, на сьогодні положення Цивільного кодексу України дозволяють уникати застосування спеціальної конфіскації за існування інституту добросовісного набувача, яким визнається особа, яка придбала річ у особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати.
"Враховуючи необхідність термінового виконання другої фази Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України проект Закону вноситься згідно з пунктом 552 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950", – підкреслюється в документі.