Сьогодні є багато батьків, які є працездатними і утримують своїх повнолітніх дітей, але є й такі, що не мають можливості заробляти, немічні або важко хворі, передає Корупція.Інфо
– У таких випадках діє норма Конституції, яку часто забувають, – сказав в інтерв’ю Прямому міністр соціальної політики України Андрій Рева.
Популярне: "Гонтарева перебуває у Лондоні, та…": Наливайченко зробив резонансну заяву
Так, у частині другій статті 51 Конституції України зазначено: “Батьки зобов’язані утримувати своїх дітей до повноліття. Повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків”.
Підстави обов’язку утримувати батьків
Відповідні обов’язки регулюються Сімейним Кодексом України.
Стаття 202: Підстави виникнення обов’язку повнолітніх дочки, сина утримувати батьків: Повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
АЛЕ! Якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов’язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.
Стаття 203: Дочка, син, крім сплати аліментів, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю.
Стаття 204: Дочка, син можуть бути звільнені судом від обов’язку утримувати матір, батька та обов’язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків.
У виняткових випадках суд може присудити з дочки, сина аліменти на строк не більш як три роки.
Стаття 205: Суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін.
При визначенні розміру аліментів та додаткових витрат суд бере до уваги можливість одержання утримання від інших дітей, до яких не пред’явлено позову про стягнення аліментів, дружини, чоловіка та своїх батьків.
Стаття 206: У виняткових випадках, якщо мати, батько є тяжко хворими, інвалідами, а дитина має достатній дохід (заробіток), суд може постановити рішення про стягнення з неї одноразово або протягом певного строку коштів на покриття витрат, пов’язаних з лікуванням та доглядом за ними.
Ухилення від утримання непрацездатних батьків
Відповідне питання регулює Кримінальний Кодекс України.
Стаття 165:
1. Злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання непрацездатних батьків карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного, року.
2. Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, карається виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на той самий строк.
Нагадаємо, як змінять пенсії для людей з великим трудовим стажем.
Джерело: fakty.ictv