На етапі початку повномасштабної війни росіяни висували вимоги до України, які передбачали капітуляцію та відмову від ключових аспектів національного суверенітету. Нові «Мінські домовленості» мали поставити крапку в існуванні країни. Про це повідомив радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк у інтерв’ю.
За словами Подоляка, російська сторона пропонувала капітулятивний акт, в якому передбачалося повне відмовлення від армії, культурно-інформаційної ідентичності та суб’єктності, включаючи членство в Європейському Союзі та НАТО. Росія прагнула забезпечити собі абсолютний контроль над Україною, знищивши її обороноздатність, самостійність та ідентичність.
«Росія була на переговорах з концепцією капітулятивного акту. Відмовляєтесь від армії в повному обсязі, щоб, якщо ми вас захочемо «трошки повоювати», щоб не було спротиву, крім поліцейських сил. Друге – відмовляєтесь від своєї культурної інформаційної ідентичності. Ми будемо вам говорити про те, який культурний продукт історичний ви маєте право мати. Далі – відмовляєтесь від суб’єктності абсолютно. Ніяких Європейських Союзів, НАТО – нічого. Крім того, ви маєте визнати, що ті території, які ми вже захопили – наші, але це не остаточно. Де ви тут бачите переговорний процес? Це була спроба, щоб Україна отримала капітуляцію», — зазначив радник керівника ОП.
Подоляк підкреслив, що такі вимоги можна розцінювати як капітуляційні, і наголосив на об’єктивній реальності цієї ситуації. Українська сторона не мала мандату підписувати капітулятивні акти, і мова йшла виключно про тимчасове припинення вогню для проведення переговорів.
«Мандату України підписувати якісь капітулятивні акти у нас не було. Обговорювати якісь там територіальні претензії – взагалі не було. Єдине, що було – це спроба отримати на той момент, нагадаю, це ж було кінець лютого-початок березня, тимчасове припинення вогню там на 48-72 години, поки йдуть переговори, щоб армія могла наша вже там відповідні висновки зробити переформатуватися і так далі», — пояснив Подоляк.