У липні 2014 року Міноборони назвало приватні компанії, які годують військових.

Це ТОВ "Авіка", ТОВ "Адмет-груп", ТОВ "Укрпродакорд-ОР" та ПП "Артек-союз".

Вони зайшли у солдатські їдальні ще за часів "сімейних" міністрів оборони Михайла Єжеля та Павла Лебедєва.

За дніпропетровською "Авікою" закріпили частини східних областей, за боярським "Адметом" – західних, за білоцерківським "Укрпродакордом" – північних, за одеським "Артеком" – південних.

За 2013 рік ці компанії заробили на армії майже 400 млн грн на всіх, за воєнний 2014 рік – 0,5 млрд грн.

У 2014 році контракти продовжувалися без тендерів. Спочатку – через лобіювання привілеїв "злочинною" владою у законі про бюджет на 2014 рік, а згодом – через війну. Нова влада не могла перервати харчування  солдатів під час наступу ворога.

Експерти радили чиновникам Міноборони під час дії договорів провести конкурсні закупівлі, на яких відібрати найкращі фірми.

Втім, схоже, у 2015 році міністерство знову укладе угоди з названими компаніями, але вже через безвихідь.

Солодкі контракти

У січні 2015 року міністр оборони Степан Полторак зазначив, що до 12 лютого відбудуться відкриті торги із залученням представників громадськості, преси та контролюючих органів, де оберуть найкращих організаторів харчування армії.

Справді, на 10 лютого 2015 року вже волонтерський Департамент державних закупівель МО оголосив низку торгів на харчування збройних сил загальною вартістю понад 866,5 млн грн. Контракти з потенційними переможцями планували підписати на період з 1 квітня до 31 липня 2015 року з подальшим продовженням.

Нескладно підрахувати, що місяць організації харчування для армії коштуватиме бюджету у 2015 році 216,6 млн грн або 2,6 млрд грн на рік. За такі величезні гроші підрядник муситиме харчувати солдат у військових частинах на всій території України та підвозити продукти в зону АТО у певний пункт.

 Натисніть для збільшення

Проте 10 лютого торги не відбулися. Департамент закупівель був змушений перенести їх на 19 лютого. Причина – "Авіка" надіслала запит з проханням роз'яснити деталі участі в торгах. Закон про закупівлі передбачає право потенційних учасників торгів отримувати додаткову інформацію.

Замовник торгів зобов'язаний протягом трьох днів надати таку інформацію. Якщо замовник не встигає, торги переносяться мінімум на сім днів. "Авіка" заносить запити у п'ятницю. У неділю треба надати відповідь. Це не реально, тож торги доводиться переносити", – повідомило джерело в канцелярії Міноборони.

Отже, учасники торгів отримали механізм зриву торгів. Директор "Авіки" Ірина Гетьман цю версію заперечує. "Ми хочемо, аби пройшли відкриті, чесні торги без корупції. Аби такі торги відбулися, нам повинні надати чіткі відповіді на поставлені питання, а не відписки з тендерної документації", – зазначила вона.

Після "Авіки" за роз'ясненнями до Міноборони зверталися інші компанії, а також нинішній підрядник "Адмет-груп". Ця фірма пообіцяла пояснити свою позицію, але не зробила цього. За інформацією з "Вісника державних закупівель", торги на харчування перенесені на 16 березня 2015 року.

Навіщо потрібне перенесення тендерів сьогоднішнім підрядникам? Через затягування торгів не отримаєш додаткові гарантії на перемогу. Проте отримаєш 99% гарантії на солодкий контракт від Міноборони через завершення термінів.

Автор має пропозиції МО до бюджету-2015 від 16 грудня 2014 року за підписом першого заступника міністра оборони Івана Руснака щодо безстрокового продовження угод з чотирма названими компаніями.

Кабмін же строк визначив. Закон про бюджет на 2015 рік дозволив Міноборони продовжити діючі договори за 2014 рік до 31 березня 2015 року.

 Натисніть для збільшення

Старі начпроди нової армії

Департамент закупівель МО був змушений тричі переносити закупівлі. Якщо до кінця березня не будуть підписані нові договори, 1 квітня 2015 року український солдат залишиться голодним. Хоча, звичайно не залишиться.

Діана Петреня, яка потрапила до Міноборони через волонтерство, зазначає: якщо торги не відбудуться, договори підпишуть з підрядниками 2014 року через переговорну процедуру. "Хоча ми і під час переговорної процедури спробуємо залучити нові досвідчені компанії", – додала вона.

Навіть під час війни деякі підрядники встигли засвітитися у нових скандалах. Як встановила тимчасова слідча комісія Верховної Ради з питань перевірки використання коштів, перерахованих громадянами на підтримку армії, основні компанії, які надають послуги харчування, працюють з бюджетними організаціями.

За даними Державної податкової інспекції, основні обороти "Адмет-груп" почалися з червня 2013 року, після першої перемоги на тендері.

За повідомленням прес-служби прокуратури Волині, учні на території радіоактивного забруднення Маневицького району не отримали від "Адмет-груп" молочних продуктів на 309 тис грн.

Міноборони ж зазначило, що претензій до обслуговування компаніями "Авіка", "Адмет-груп", "Укрпродакорд-ОР та "Артек-союз" не має.

В неофіційній розмові представники відомства пояснили, що внутрішня система контролю за якістю послуг харчування у структурі Міноборони не працює. Нову систему контролю лише впроваджує волонтерський десант.

Тож, не зважаючи на всі скандали, можна спрогнозувати, що торги таки зірвуть законно, і нові контракти отримують згадані фірми з пулу Єжеля-Лебедєва.

 Фото mil.gov.ua

 

 

 

джерело: ЕП