ЗСУ зараз під новим командуванням визначають перебіг бойових дій для звільнення тимчасово окупованого Криму, адже про звільнення півострова напередодні твердо заявили і президент Зеленський очільник ГУР МО Буданов.
Таку думку висловив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Він наголосив, що найприйнятнішим для звільнення окупованих територій був би шлях, який би завдавав найменше руйнувань й мінімізував людські втрати.
“Звичайно, ми хотіли б, щоб ці території були звільнені виходом, скажімо, російських військ з території України. Але ми ж розуміємо, що цього не буде, принаймні за цього режиму, й територія буде звільнятися. Коли ми говоримо про форми звільнення Криму, неможливо прогнозувати один конкретний якийсь варіант, тому що зрештою все визначатиметься перебігом війни, військових дій на той момент, коли Збройні сили України наблизяться до Кримського півострова”, — сказав Чубаров.
За його словами, саме по собі просування Збройних сил України, звільнення окупованих районів Херсонської та Запорізької областей, викличе багато інших факторів, й ситуація в самій Росії може змінитися під впливом перебігу війни.
“Українська держава й, перш за все, наші військові мають бути готові до всіх можливих варіантів звільнення Криму. І вже події, які відбуватимуться на той момент, один із цих варіантів виведуть просто на перше місце. Я не виключаю, що до цього часу можуть відбуватися процеси дезінтеграції регіонів у Росії. Я не бачу сьогодні якихось явних таких передумов до того, щоб цілі регіони, скажімо, якимось чином активізувалися та вплинули на політику Москви. Але, знаєте, я один із тих людей, які пам’ятають, як розпадався Радянський Союз, і багато подій виявилися такими, що видавалися несподіваними. Може відбуватися дезорієнтація політичного керівництва Росії, коли будуть на фронті відбуватися події, що ведуть російські війська до поразки”, — сказав голова Меджлісу кримськотатарського народу.
Він вкотре наголосив, що Сили оборони України потребують більш далекобійної і точної зброї, щоб, зокрема, були можливості для знищення Кримського (Керченського) мосту.
“Коли буде завдано ударів по решті кораблів Чорноморського військового флоту, коли буде знищено військові бази, з яких сьогодні запускаються ракети, завдаються ракетні удари по материковій частині України, — ось ці всі втрати призведуть до процесів, які можуть призвести до рішень з боку російського командування, що визначать можливість звільнення Криму”, — вважає Чубаров.
Він також наголосив, що недостатня реакція Заходу на окупацію Росією півострова Крим у 2014 році спричинила повномасштабне вторгнення РФ в Україну.
“Наші сусіди, політики, люди загалом дуже важко засвоюють уроки. Не було засвоєно уроків серпня 2008 року, коли Росія здійснила вторгнення на територію Грузії, звідси й виникли наступні події. І могло й не бути, можливо, й 2014 року для Криму, для України, якби міжнародна спільнота знайшла б ефективні механізми та інструменти для того, щоб присікати агресію, коли її здійснює постійний член Ради Безпеки, держава, що володіє потужним ядерним арсеналом. Оскільки з кримського вторгнення російських військ у 2014 році не було тривалий час винесено уроків, насамперед західними політиками, звідси ми отримали 24 лютого 2022 року”, — сказав він.
Також, на його переконання, уявлення про те, що більша військова допомога Україні призведе до більшої ескалації у війні, помилкове.
“Нам варто переконувати наших партнерів у тому, що спроби якимось чином вплинути на Росію поза військовими діями якраз й заохочують агресора… Я не думаю про якісь конспірологічні такі версії, коли хтось або група держав зацікавлені в затягуванні цієї війни. Російсько-українська війна, яка триває вже 10 років, з них 2 останні роки в такій жорстокій формі, нещадно б’є й по світовій економіці. І тому в припиненні війни зацікавлені принаймні всі провідні держави. Інша справа, що вони все ще, скажімо так, відчувають занепокоєння з приводу того, як Росія розпорядиться своєю ядерною зброєю… Люди бояться подальшої ескалації”, — сказав Чубаров.