Викрилися невідомі факти підготовки РФ до масштабного вторгнення в Україну. Виявилось, що ще в жовтні 2021 року розвідці США стало відомо про плани Кремля.
У зв’язку з цим у президента Джо Байдена відбулася нарада вищого розвідувального, військового і дипломатичного керівництва. Про це пише Washington Post з посиланням на співрозмовників з-поміж високопоставлених офіційних осіб США, України, Європи і НАТО.
Ні для кого не секрет, що плани Путіна передбачали захоплення більшої частини України.
За даними розвідки, Путін планував провести велику стратегічну атаку на Україну одночасно з декількох напрямків:
- росіяни хотіли напасти з півночі – по обидва боки від Києва;
- частина сил мала рухатися на схід від столиці через українське місто Чернігів;
- інша частина – обійти Київ із заходу, просуваючись на південь з Білорусі через природний зазор між “зоною відчуження” і болотистою місцевістю, що оточує Чорнобильську АЕС;
- атака повинна була відбутися взимку, щоб тверда земля зробила місцевість легко прохідною для танків;
- російські війська повинні були прийти зі сходу і пройти через Центральну Україну до Дніпра, а війська з Криму зайняли південно-східне узбережжя (за планом Кремля це могло зайняти кілька тижнів).
- Захоплення Києва і вбивство Зеленського
- взявши Київ у кільце, російські війська планували захопити столицю за 3-4 дні;
- російський спецназ повинен був знайти і змістити президента Володимира Зеленського (убивши його, якщо буде потрібно) і встановити дружній Кремлю маріонетковий уряд.
- після паузи для перегрупування і переозброєння, росіяни повинні були рушили на захід, до лінії північ-південь, що простягнулася від Молдови до Західної Білорусі, залишивши на заході залишки української держави – територію, яка, за розрахунками Путіна, була населена невиправними неонацистськими русофобами.
Також зазначається, що директор ЦРУ Вільям Бернс, який служив послом США в Москві і мав прямі контакти з Путіним з усіх в адміністрації Байдена, назвав російського лідера зацикленим на Україні.
Аналітики підкреслюють, що Путін розрахував, що його спроба захопити Україну викличе у Заходу обурення, але не конкретні дії. Це було пов’язано з багатьма факторами – бажанням США уникнути нових воєн після Афганістану, світовою боротьбою з пандемією коронавірусу, відходом з поста канцлера Німеччини Ангели Меркель, виборами президента у Франції і економічним спадом після Brexit у Великобританії.
Крім того, велика частина континенту залежала від російської нафти і природного газу.
Як розповів радник президента США з національної безпеки Джейкоб Салліван, Байден після жовтневого брифінгу прийняв два рішення – послати кого-небудь в Москву, щоб він попередив Кремль про наслідки в разі нападу, і проінформувати союзників про дані, отримані американською розвідкою, і залучити їх до того, що потрібно буде мати єдину жорстку позицію щодо Росії, посилювати і розширювати обороноздатності НАТО і допомагати Україні.
Видання нагадало, що дані розвідки передали і українському керівництву. Але в Україні до цього ставилися трохи скептично. Глава МЗС Дмитро Кулеба пояснював це тим, що Україна просила подробиць, але їх не було.
12 січня Бернс зустрівся в Києві з Зеленським і повідомив, що, за даними розвідки, Росія має намір завдати блискавичного удару по Києву і обезголовити центральну владу.
США також припускали, що Росія спробує спочатку висадити свої війська в аеропорту в Гостомелі, передмісті столиці, і почне штурм Києва.