Глава комітету Верховної ради з нацбезпеки Олександр Завітневич не виключив можливість російської військової агресії з боку Білорусі. При цьому вона менш імовірна, ніж агресія з території Донбасу.
Про це Завитневич розповів в інтерв’ю РБК-Україна.
За його словами, військова небезпека з території Білорусі існує і нею не можна нехтувати.
“У нас більше тисячі кілометрів спільного кордону, коли ці події в Білорусі почалися, Україна вжила заходів для її посилення. Але там є певна проблема, і зараз наша робоча група якраз готує відповідний законопроект, тому що у нас не ратифікований договір про кордон з Білоруссю. Тільки півроку тому ми дали нашим прикордонникам законні підстави встановлювати там технічні засоби для моніторингу.
Тому звичайно небезпека з цього напрямку є. І ми всі знаємо, що Росія і Білорусь входять в Організацію Договору колективної безпеки (ОДКБ). Стаття 4 цього Договору дозволяє надавати військову допомогу в разі зовнішньої агресії члену об’єднання, і така допомога надається в короткий термін. Це несе дуже велику загрозу для нас. Тому Україна вжила заходів і відстежує ситуацію. Будь-які спроби дестабілізації ситуації в Білорусі, як і поглинання її Російською Федерацією, суперечать інтересам нашої держави”.
Також він вважає мінімальним ризик російської агресії з боку Криму. При цьому на південному напрямку українські військові готові до такого розвитку подій.
Він сказав, що агресія з півдня була б більш прогнозованою і легкої для українських військових.
“Ці навчання (” Кавказ-2020 “- ред.), Які проводить Росія в нашому Криму, щорічні. Ті дії, які вони виконують, для нас відомі. Тому на Півдні вже давно розгорнуті і підготовлені підрозділи. Тому я думаю, що там ймовірність нападу дуже-дуже низька”, – сказав Завитневич.
При цьому через те, що кордон з Кримом не державницька, а адміністративна, існують певні обмеження на застосування військових сил та прикордонних засобів. У зв’язку з цим в парламенті розмірковують над удосконаленням законодавства.