У Російській православній церкві вважають вселенського патріарха Варфоломія "розкольником". Про це в ефірі каналу "Россия 24" 20 жовтня заявив глава відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату митрополит Волоколамський Іларіон.

"Легітимізація розколу, яка сталася зараз в Україні, – це тяжкий канонічний злочин, за який патріарх Варфоломій буде відповідати перед богом на страшному суді. Але мені здається, що йому доведеться тримати відповідь ще тут, на Землі", – сказав Іларіон.

На думку священика, Варфоломій "міг увійти в історію, якби захотів, як об'єднувач православної церкви".

"Тепер же він увійде в історію як людина, яка розколола православну церкву… Тим фактом, що Константинопольський патріарх визнав розкольників, він сам приєднався до розколу. Так діють церковні канони. Тому для нас зараз Константинопольський патріарх є розкольником. Рішення, які він ухвалює, ми не визнаємо. І ми ніяк не можемо визнати право, яке він собі незаконно привласнив – одноосібно приймати апеляції від помісних православних церков, вдиратися на канонічну територію православних церков, розбійничати, створювати якісь свої структури без відома церков і анулювати документи, які більш ніж 300 років тому свідчили про якусь церковну реальність", – заявив Іларіон.

Синод Вселенського патріархату 11 жовтня ухвалив низку рішень щодо автокефалії Української православної церкви. Зокрема, рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московського патріархату скасовано, із предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета зняли накладену РПЦ анафему, йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.

Популярне: “Тепер позбавити людей субсидії буде складніше”: Юрист пояснила, що дає українцям нова заборона

Рішення Синоду президент України Петро Порошенко назвав наданням автокефалії Українській православній церкві. Офіційний томос вселенський патріарх Варфоломій вручить обраному на об'єднавчому соборі предстоятелю Єдиної помісної української православної церкви.

Предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет повідомив, що не менше ніж 10 ієрархів Московського патріархату вже готові перейти в об'єднану церкву.

15 жовтня Синод Російської православної церкви в Мінську ухвалив рішення про повний розрив євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом.

19 жовтня про розрив із Константинополем заявила Російська православна церква за кордоном.