Референдум по Донбасу – єдиний порятунок країни для президента України Володимира Зеленського. Таку думку висловив юрист-міжнародник, волонтер Геннадій Друзенко у своєму блозі.

За його словами, зараз ситуація Донбасом зайшла в глухий кут, а значить саме час вимагати проведення всенародного референдуму з питання Донбасу.

З одного боку, референдум, як інструмент прямого народовладдя, прекрасно вписується в передвиборну риторику «Слуги народу».

Легітимність референдуму вище легітимності будь-яких Мінських угод, оскільки джерелом влади в усіх, де-факто і де-юре демократичних країнах є народ.

За його словами, з іншого боку, для протестуючих це також чудова відповідь на звинувачення у відсутності позитивних вимог: мовляв, президент хоча б намагається домогтися припинення війни і має на те всенародний мандат, а вами рухає образа за програні вибори і бажання війни заради війни.

“В цій ситуації потрібна якась вища влада, авторитетний арбітр, безумовний авторитет, який може мирно розв’язати конфлікт популярного президента із пасіонарною меншістю. І розв’язати так, аби ніхто не почувався в програші, – заявив експерт.

“Якщо народ України висловиться за замороження конфлікту замість створення у складі України Донецької та Луганської автономій з “народною міліцією” та непідконтрольними Києву силовиками та судами, у Зеленського будуть розв’язані руки відмовитись від капітуляції по-мінськи і шукати альтернативні сценарії розв’язання кризи.

І виглядатиме це саме як виконання народної волі, а не поступка радикалам-націоналістам.

Судячи з останніх заяв Пристайка, бодай частина президентської команди вже розуміє, що Мінськ – прямий шлях в “русский мир” і шукає легітимну причину “зіскочити” з нього, – запевнив Друзенко.

А ще за його словами, “апелювання до народного волевиявлення надасть протесту легітимності та збільшить його підтримку.

Тим паче, що вимагаючи проведення референдуму з питань Донбасу, протестувальники вимагатимуть від Зеленського виконати його передвиборчі обіцянки. І апелюватимуть до бездоганної демократичної логіки, яка зрозуміла нашим західним союзникам та партнерам.

“Соціологія свідчить, що за “мир будь-якою ціною” виступає лише 23% українців. І це відкриває перспективи красиво вийти з пастки ескалації конфлікту пасивної більшості та пасіонарної меншості, в яку нас заганяє Путін і яка здатна поховати Україну, і для президента і для ветеранів. Бо об’єктивно обидві сторони однаково зацікавлені у делегітимації Мінських угод, але із збереженням обличчя. Ба більше, для Зеленського це також шанс в чергове вигідно протиставити себе Порошенку: мовляв той кулуарно санкціонував “мінский договірняк”, а я запитав у народу, що мені робити з цією спадщиною, – підсумував він.