На Львівщині від народних обранців вимагають легалізувати доступ громадян до сесійних засідань.
Минулорічні обіцянки політиків на Майдані, які нині обіймають чільні державні посади, працювати максимально прозоро та жити по-новому здебільшого зависли у повітрі. Проте активні представники громадянського суспільства не втомлюються нагадувати депутатам і чиновника дотримуватися слова. Зокрема, група учасників програми Good Governance ("ефективне управління") Львівської бізнес-школи Українського Католицького Університету ініціюють змінити регламенти місцевих рад, що дозволять громадянам вільно відвідувати сесії та контролювати роботу депутатів.
За словами представниці групи GG Ірини Куропась, відповідні пропозиції зміни доповнень до Регламенту Львівської обласної ради щодо відкритого доступу до її органів і сесій громадян надіслали голові ЛОР Петрові Колодію, депутатським комісіям і депутатам.
"Відповідно до частини 16 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та частини 4 статті 3 Закону України "Про доступ до публічної інформації", сесії ради проводять гласно зі забезпеченням права кожного бути присутнім на них, окрім випадків, передбачених законодавством, – йдеться у зверненні. – На жаль, відповідні законодавчі норми відкритого доступу громадян не закріплено у Регламенті Львівської обласної ради VІ скликання. Це призводить до порушення права кожного громадянина бути присутнім на засіданнях обласної ради та її органів, що траплялося неодноразово".
Таким чином, констатують автори звернення, громадяни фактично не мають можливості реалізувати своє законодавчо закріплене право відкритого доступу до сесій Львівської обласної ради та її органів.
На думку Ірини Куропась, таке становище порушує низку конституційних норм і законів України щодо участі кожного громадянина у місцевому самоврядуванні та вирішенні місцевих питань. А також громадянські права на інформацію та доступ до публічної інформації
Письмової відповіді від Львівської обласної ради поки що нема, проте є перший позитивний крок – на таку пропозицію пристали у Яворівській міській раді.
Проте приклад міста Яворів, на жаль, є поодиноким в Україні. Тому було би доцільно під час проведення адміністративно-територіальної реформи, яку планують втілити восени цього року, на законодавчому рівні закласти норму про вільний доступ громадян до діяльності місцевих рад. У протилежному випадку в Україні позитивні зміни ще довго буксуватимуть під супровід політичних балачок.
Коментар
Керівник регіонального відділення Інституту політичної освіти в Івано-Франківській області Тарас Случик:
– Упродовж останніх трьох років кардинально змінилося профільне законодавство для місцевих рад щодо стандартів відкритості і прозорості. Тому є потреба привести регламенти рад у відповідність до законодавства. Тобто зробити на практиці доступ громадян на пленарні засідання та засідання постійних депутатських комісій і оприлюднювати на сайті Львівської обласної ради протоколи цих засідань.
Враховуючи, що в Україні відбувається процес децентралізації та повзучої реформи місцевого самоврядування, радам передають усе більше повноважень. Тому обов'язково потрібно забезпечити зручні та доступні механізми контролю з боку громадян органів місцевого самоврядування. Інакше є ризик, що корупція просто перейде з національного рівня на місцевий.
//Андрій ХОРУНЖАК, для ІА Корупція Інфо