"Сушити сухарі" очільнику Одещини, звісно, не варто. А от простір для політичних маневрів антикорупційне розслідування йому таки обмежить, передає Корупція Інфо
Національне антикорупційне бюро розслідує кримінальне провадження щодо "зниження ціни" Одеського припортового заводу. Про це йдеться у відповіді керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури на звернення народних депутатів, які просили перевірити можливу причетність до цього голови Одещини Михеїла Саакашвілі. "До Єдиного реєстру досудових розслідувань 7 жовтня 2016 внесено відповідні відомості з попередньою правовою кваліфікацією за ч. 2 ст. 364 КК України (зловживання владою та службовим становищем)", – написав Назар Холодницький у листі на ім’я депутата Павла Пинзеника.
Для початку коротко нагадаємо, про що йдеться. На думку депутатів Павла Пинзеника, Миколи Княжицького, Олександра Дроздика з "Народного фронту" й нардепа з БПП, давнього опонента Саакашвілі Дмитра Голубова, очільник регіону міг впливати на події навколо ОПЗ таким чином, щоб не допустити конкурсу з його приватизації. Саакашвілі дійсно багато говорив про це підприємство, називав імена людей, яких вважає корупціонерами, а НАБУ 14 липня, саме під час подачі заявок на конкурс, затримало двох менеджерів ОПЗ Сергія Перелому й Миколу Щурикова. Їх підозрюють у зловживанні службовим становищем та укладанні договорів на постачання газу за завищеними цінами на суму більше 205 млн. грн. Перелома і Щуриков на певний час опинилися за ґратами, проте вже у серпні вийшли з-під варти. Справа проти них розслідується, підслідні чекають результатів вдома.
Саакашвілі відреагував на звільнення менеджерів ОПЗ різко, у своєму стилі: "Сьогодні мафія, яка засіла у владі, опинилася сильнішою. Запевняю: не надовго". І ось об’єктом розслідування став він сам. Чим це загрожує голові Одеської ОДА?
По-перше, опоненти Саакашвілі використовуватимуть факт розслідування для таврування чиновника в ЗМІ. Варто очікувати серії публікацій і телесюжетів, суть яких зводитиметься до наступних смислів: той, хто найгучніше кричав "тримай злодія", став фігурантом антикорупційного розслідування, та ще й по "важкій" статті "зловживання владою"; раз розслідування ведеться, значить диму без вогню не буває – таки міг спричинити зрив приватизаційного конкурсу; якщо НАБУ тягнутиме з розслідуванням, значить, планує "відмазати" Саакашвілі, як "відмазало" Сергія Лещенка з його квартирою; програш партії "Єдиний національний рух" на виборах в Грузії логічний, адже грузини розчаровані політикою свого колишнього президента, яку він проводив вдома і проводить в Україні. Ну і, звісно ж, наголошуватимуть на необхідності відправити чиновника-скандаліста у відставку.
Період цієї кампанії в медіа залежатиме від темпів розслідування: чим довше воно триватиме, тим створюватимуть стійкіший образ "Міхо-корупціонера". Відмахуватися від нападок Саакашвілі буде складно, оскільки він потрапив у ситуацію, коли будь-яке його слово інтерпретуватиметься як виправдання, або як спроба вплинути на хід розслідування.
По-друге, навряд чи варто очікувати від НАБУ прямого звинувачення глави Одещини у зриві конкурсу з приватизації ОПЗ. Тим більше, що справжні причини відтермінування приватизації не в заявах очільника Одещини, а в давніх боргах підприємства та боротьбі за нього різних груп впливу. Нагадаємо, Фонд держмайна знову переніс конкурс, цього разу на грудень.
Зі "справою Саакашвілі" Антикорупційне бюро дійсно опинилося у ситуації, схожій до "справи Лещенка" – доведеться шукати соломонове рішення, щоб прямо фігуранта не звинувачувати. Через це НАБУ ризикує знову викликати вогонь критики на себе. Можливий й інший варіант – Антикорупційне бюро спробує "зіскочити", зробивши висновок про не підслідність йому цієї справи. "Квартиру" Лещенка ж передали для перевірки до Нацагентства із запобігання корупції.
По-третє, варто слідкувати за реакцією на розслідування НАБУ не лише в Україні, тут все зрозуміло: "фронтовики" максимально використовуватимуть слідчі дії для таврування свого опонента, а прихильники глави ОДА його активно захищатимуть, а й на Заході, зокрема, у США. Там мають важелі впливу на Арсенія Яценюка, а через нього – на окремих членів "НФ", які й педалюють тему "Саакашвілі зірвав конкурс з приватизації ОПЗ". Якщо шум швидко припиниться, значить, ці важелі застосували.