Домовленість про обмін Надії Савченко на Грушники була досягнута під час нічних телефонних переговорів в "нормандському форматі"
Ще два місяці тому, після винесення обвинувального вироку Надії Савченко в Російській Федерації, "Країна" повідомила про те, що українська і російська сторона принципово домовилися про те, що Надію повернуть Україні. Але тоді був ще не ясний тільки формат обміну – чи то Савченко на ГРУшників, то чи всіх на всіх, то чи предметом домовленостей могли стати більш широкі політичні питання.
Весь цей час йшли торги. А зараз, коли Надія Савченко повернулася в Україну, один зі співрозмовників "Країни", близький до АП, підтвердив, що остаточна домовленість про обмін Надії Савченко на Грушників була досягнута тільки напередодні під час нічних телефонних переговорів в "нормандському форматі", в яких брали участь Петро Порошенко, президенти Росії і Франції, а також канцлер Німеччини.
Донбас чекають вибори
Основний посил, полягав в тому, що Порошенко погодився на внесення в парламент закону про вибори на Донбасі – найважливішої частини Мінських домовленостей.
Цю версію "Країні" підтвердив політолог Руслан Бортник. "Обмін Савченко означає одне – вибори на Донбасі будуть – це головний стратегічний результат переговорів Порошенко в" нормандському форматі ".
У свою чергу, керівник центру "Український барометр" Віктор Небоженко каже, що за свободу Савченко і за її звільнення саме в день другої річниці президентства Порошенко, той розплатився виборами на Донбасі.
"Не потрібно думати, що зовсім випадково президент Росії Володимир Путін зробив особливий подарунок Петру Порошенко до його другої річниці на посаді президента і звільнив Савченко саме в цей день. Тепер всі проблеми і невдачі він зможе прикрити звільненням Надії. За її рахунок Порошенко спробує підняти і свій рейтинг.
Але потрібно розуміти, що нічого не відбувається просто так. Порошенко взяв на себе зобов'язання виконати Мінські угоди, в тому числі провести вибори на Донбасі. на цьому наполягає Путін і тепер від цього не зможе відмовитися Порошенко ", – говорить Віктор Небоженко.
"Що ж стосується самої Надії Савченко, два роки сидіння в тюрмі зробили її надто дотепною, і не дай Боже, як ми побачимо її на всіх політичних ток-шоу з критикою Порошенко", – вважає він.
Політичний жест Путіна
У той же час, політолог Володимир Фесенко не зовсім згоден з колегою. Він вважає рішення Путіна з помилування Савченко політичним жестом напередодні саміту G7 в Японії.
"Цей обмін говорить тільки про одне – Володимир Путін робить широкий політичний жест напередодні саміту" Великої сімки "в Японії і напередодні саміту європейських лідерів в червні. Так він намагається серед усього іншого домогтися пом'якшення санкцій щодо Росії, показавши всьому світу, що виконав вимогу заходу і звільнив Савченко ", – говорить політолог.
Гендиректор російського Центру політичної інформації Олексій Мухін також повідомив Країні, що президент Росії хотів показати європейським і американським політикам, що у них більше немає приводу говорити про несправедливість російського суду і керівництва країни. "В Україні Савченко має статус героїні.
Багатьом це не сподобається: для Юлії Тимошенко Надія Савченко буде прямим конкурентом у Верховній Раді. Порошенко теж не зрадіє, оскільки Савченко вже позначила свої амбіції, а вибори вже на носі. У зв'язку з цим я думаю, що надії Савченко потрібно було б виділити охорону ", – вважає Мухін.
У той же час джерело "Країни" в російських політичних колах говорить, що навряд чи Путін ставив якісь умови Порошенко з приводу звільнення Савченко.
"Можна довіряти інформації, що остаточні домовленості по звільненню Надії були досягнуті під час нічної розмови лідерів країн Нормандської четвірки, – говорить джерело. – І як ви уявляєте ці торги по виборам на Донбасі? На дроті Меркель, Олланд, Порошенко. І Путін каже всім їм: "я готовий звільнити
Савченко, але тільки за умови якщо Петя внесе закон про вибори на Донбасі в Раду". Ви це так уявляєте? Смішно! Такого діалогу бути не могло. я вважаю, що Путін взагалі не висував ніяких політичних умов видачі Савченко. Він просто зробив це, щоб показати свою добру волю і настрій на політичний діалог західним партнерам ".
"Я не містер Зло, – як би говорить Путін. – Ось Савченко видав. Іду в усьому назустріч. Тому не в Росії проблеми з волею до світу. А в Києві. До нього всі питання!". Тобто, я вважаю, що Савченко звільнена без жодних умов. Але її звільнення саме по собі працює на тезу про те, що не Росія, а Україна перешкоджає примиренню на сході України і що саме Київ винен у зриві Мінська-2 ", – вважає наш співрозмовник.
Україна не обіцяла Росії нічого, крім двох Грушників, а звільнення Надії Савченко не стане приводом для ЄС зняти санкції з Росії.
Про це повідомив посол з особливих доручень МЗС України Дмитро Кулеба на своїй сторінці в Facebook.
"Ні, нічого крім Єрофєєва і Александрова ми Росії в обмін на Савченко не обіцяли", – написав Кулеба.
Крім того, за його словами, в ЄС звільнення Савченко не сприймають, як привід пом'якшувати санкції проти РФ.
Кулеба висловив упевненість, що звільнення Савченко України разом з іноземними партнерами – "це привід пишатися і рухатися вперед".
Також він повідомив, що вирішальну роль у звільненні відіграв президент України Петро Порошенко.
"Він піднімав це питання, він просив лідерів інших країн вимагати від Путіна звільнення, він розмовляв з ним про звільнення. Давайте навчимося справедливо і критикувати, і хвалити", – зазначив дипломат.
"Тому що з самого початку було очевидно, що міжнародна мобілізація + таємні переговори – це рецепт свободи, підтверджений досвідом СРСР. І це працює", – пояснив посол.
Кулеба також підкреслив, що звільнення Савченко є прецедентом, який потрібен Україні для повернення в Україну інших українських в'язнів з Росії, звільнення яких домагається українська сторона.
"Просто подумайте, що вони зараз відчувають, знаючи, що звільнення можливе." Моя країна мене не кине "- звільнення Савченко підтверджує ці слова Сенцова", – упевнений Кулеба.
Посол також висловив надію на те, що Савченко буде присутній в українській делегації на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи.