Підрив Каховської ГЕС спровокував масштабні підтоплення на лівобережжі Херсонщини. Попри це, ворог не поспішає евакуйовувати цивільне населення з окупованого регіону й не допускає туди місії міжнародних організацій.

Як розповів в ефірі національного марафону розповів міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, наразі ООН очікує гарантії безпеки від Росії, щоб допомогти населенню після підриву Каховської дамби.

Очільник українського МЗС наголосив, що Організація Об’єднаних Націй вже сформувала свою місію та готова вирушити на лівий берег Дніпра, аби допомогти цивільним подолати наслідки підтоплення. Організація також звернулася за гарантіями безпеки як до України, так і до Росії.

“Вони надіслали запит на отримання гарантій безпеки Україні й Росії. Україна такі гарантії миттєво надала”, – наголосив Кулеба.

Попри це, він наголосив, що ООН очікує на подібне повідомленні й від країни-террориста. Жодної відповіді з боку Москви – поки що немає.

“Росія наразі відповідь не надала щодо гарантій безпеки для місії ООН”, – зазначив міністр.

Кулеба також розповів, що зараз ООН та Міжнародний комітет Червоного Хреста почали постачати гуманітарну допомогу постраждалому населенню правобережної частини Херсонської області.

Зокрема партнери України вже не мають жодних сумнівів у тому, що Україна не вчиняла дій, які призвели до прориву греблі Каховської гідроелектростанції, але поки не вибудували консенсусу щодо прямої відповідальності за це Росії.

Голова МЗС наголошує, що в питанні відповідальності Росії за підрив Каховської ГЕС “вибудовується консенсус”, але західні ЗМІ, на його думку, неоднозначними заголовками “завдали великої шкоди правді про цю історію”.

“Тепер нам доводиться надзусиллями вивертати цю історію в бік правди”, – сказав він.

Говорячи про позицію партнерів України щодо відповідальності за події на Каховській ГЕС, Кулеба уточнив, що в них “немає сумнівів, що це не Україна зробила”.

“Логіка така: в будь-якому разі винна Росія, оскільки підрив є результатом саме російської агресії проти України. А чи планувався підрив саме такого масштабу чи вони хотіли щось менше зробити і щось пішло не за планом – це ще не встановлено, тут ще зберігаються різні думки”, – пояснив він.

“Але те, що це справа рук Росії – тут, як я сказав, вибудовується консенсус”, – додав міністр.

Нагадаємо, підрив Каховської ГЕС стався в ніч проти 6 червня. Українська сторона стверджує, що Росія підірвала машинну залу станції, що призвело до прориву греблі й затоплення території по обидва боки Дніпра в Херсонській області.

Також Кулеба зазначив, що Європейський союз не запроваджує санкції проти “Росатома”, оскільки у компанії є спільний бізнес з європейськими компаніями. Вони, зокрема, обслуговують атомні електростанції на території Європи.

Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, в ефірі телемарафону.

“Життя дуже цинічне. Тому що деякі компанії держав-партнерів України, які дуже багато нам допомагають, ці компанії є партнерами “Росатома” в реалізації низки проєктів”, – заявив він.

Також міністр додав, що санкції проти “Росатома” не вводять через те, що на території ЄС все ще діють атомні електростанції, “підв’язані” під обслуговування росіянами з часів СРСР.

Крім цього, в Угорщині триває будівництво росіянами атомної електростанції.

“На стику цих трьох чинників немає потужних санкцій проти “Росатома”, хоча вони потрібні. І ми займаємо дуже жорстку позицію, і президент порушує це питання у своїх розмовах, і я просуваю питання санкцій проти “Росатома” – заявив міністр.

Він наголосив, що питання введення санкцій проти “Росатома” – непроста історія через те, що цією темою “зав’язані великий бізнес, а також політичні інтереси та інтереси безпеки”.

Звернемо увагу на те,що у ЄС зараз ведеться робота над 11-м пакетом санкцій щодо Росії, тому частина країн відновили тиск проти ядерної промисловості країни.