Президент України Володимир Зеленський розкритикував заборону окремих європейських держав на ввезення української аграрної продукції.

Про це Володимир Зеленський зазначив у відеозверненні.

“Обговорили з президентом Євроради ситуацію навколо деструктивної, на мою думку, заборони окремими державами ввезення нашої аграрної продукції.

Я підкреслюю, що це не лише порушує наявну Угоду про асоціацію між Україною та Євросоюзом, але й дає небезпечну надію Кремлю. Надію на те, що в нашому спільному європейському домі чиїсь помилкові рішення можуть панувати над спільними інтересами.

Зараз, коли Росія порушує свободу торгівлі, намагається заблокувати постачання аграрної продукції на світовий ринок, точно не час будь-кому слідувати за державою-злом, робити щось схоже.

Треба знайти нормальний, у європейському дусі, конструктивний вихід із цієї ситуації. Непростої.
Таке рішення, яке враховувало б інтереси всіх наших країн і Європи загалом. Ми обговорили, як це можна зробити, яке це може бути рішення, і постійно контактуємо з усіма партнерами”, зазначив президент.

Влада Євросоюзу розглядає варіант із запровадженням заборони на експорт українського зерна до Румунії.

Про це повідомив міністр сільського господарства Румунії Петро Деа, його слова цитує Reuters.

Він розповів, що незабаром відповідне рішення може ухвалити Єврокомісія. Якщо влада окремих країн Європи не скасує ембарго на постачання українського зерна, то, за словами Деа, ЄС перейде до заборони експорту саме до Румунії.

Під обмеження можуть потрапити українські зернові та олійні культури. Деа зазначив, що у разі ухвалення відповідного рішення заборона діятиме до 5 червня.

«Переговори з іншими країнами все ще продовжуються. Румунія буде захищена рішенням Європейської комісії та отримає компенсацію для фермерів», – заявив Деа

Нагадаємо, у суботу, 15 квітня, Польща оголосила про заборону ввезення сільгосппродукції з України. До списку заборонених товарів увійшло не лише зерно, а й крупи, цукор, м’ясо, фрукти та овочі. Рішення прийнято у зв’язку із зниженням цін на цю продукцію на внутрішньому ринку.

Слідом за Польщею заборону на імпорт сільськогосподарських продуктів та зернових з України запровадили Угорщина, Словаччина та Болгарія.

Раніше повідомлялося, що Європейська комісія погодилася ввести заборону на імпорт олії з України, проте транзит цього продукту буде дозволено.

Проте, є й хороша новина комітет з міжнародної торгівлі Європейського парламенту погодив продовження ще на рік скасування дії ввізних мит ЄС на товари з України з метою підтримки української економіки.

Про це йдеться у повідомленні на сайті Європарламенту.

“Члени Комітету з міжнародної торгівлі схвалили пропозицію продовжити призупинення ввізних мит, антидемпінгових мит та захисних заходів щодо українського експорту до ЄС ще на один рік на тлі агресивної війни Росії, яка обмежує можливості України торгувати з рештою світу”, — йдеться у повідомленні.

Зупинення дії тарифів стосується фруктів та овочів, на які поширена система вхідних цін, а також сільськогосподарської продукції та продуктів її перероблення, що підлягають тарифному квотуванню.

Українські промислові товари не обкладають митами з 1 січня 2023 року відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, тому вони не включені в нову пропозицію.

За даними Єврокомісії, ЄС є найбільшим торговельним партнером України. На Євросоюз припадало 39,5% української торгівлі у 2021 році. Україна є 15-м найбільшим торговельним партнером ЄС, на неї припадає близько 1,2% від загального обсягу торгівлі ЄС.