Гривня катається на американських гірках економічних графіків, в країні наростає паніка, а люди скуповують валюту.

Відтак українці намагаються зрозуміти, що ж трапилосяз економікою, чому і що їм тепер робити. Спробуємо дещо прояснити ситуацію, не вдаючись до пошуку винних і не приймаючи нічию сторону. Зазначимо, що матеріал — є лише рекомендацією, а не закликом до дії.

Що все ж таки сталося?

Неприємності посипалися на Україну одна за одною. Спершу довіру до української гривні похитнули політична нестабільність і втеча екс-президента Віктора Януковича з країни. Зарадити цьому можна було, швидко сформувавши нову владу. Проте над Україною нависла інша, значно більша загроза — зовнішньополітична. Росія окупувала Крим, а згодом розпочалася неоголошена війна на Донбасі. Сама по собі війна — справа дуже дорога, а тут ще й газовий конфлікті, енергетична криза і заборона ввозити українські товари в РФ. І хоча європейський ринок почав охочіше відкривати свої кордони для наших виробників, негативних наслідків уникнути не вдалося. Всі ці чинники негативно вплинули на економіку Україні. Що ж до валютних коливань, то тут також важливу роль відіграв і людський фактор. У паніці українці скуповували долари, євро та інші іноземні валюти, цим самим обвалюючи їх ще більше. Звідси випливає порада № 1 — не купуйте іноземну валюту.

 

Не купуйте іноземну валюту

"Курси валют формуються на валютних біржах на підставі попиту і пропозиції. Чим вищий попит на іноземну валюту, тим вище її курс по відношенню до національної валюти",

– розповіла Алла Рассохіна, кредитний аналітик в банківській сфері.

Тож чим більше цих папірців ми скуповуємо — тим більший дефіцит іноземних валют створюємо. Чим дефіцитніші товари, а гроші — це також товар, — тим дорожче він вартує.

Висновок: зараз поганий час для купівлі валюти. А оскільки усі процеси в економіці циклічні, згодом ситуація знову нормалізується, тож варто просто зачекати.

 

 Сплатіть борги та не беріть нових позик

Нестабільність в економіці держави може стати причиною банкрутства багатьох підприємств і масових скорочень персоналу. А підвищення цін на тлі низької (відносно зростання курсу валют) зарплатні стане сильним ударом по бюджету. Втім стійкість до кризи демонструє український сектор професійних ІТ-послуг та програмного забезпечення, а продажі хмарних сервісів зросли на 40% за рік. Однак загальний результат все ж доволі невтішний — Україна за ВВП та ІТ відкотилася на рівень 2009-го року.

"Навряд чи буде індексація зарплат, бо коли відбудеться відкат курсу, невідомо нікому, і робити індексацію ризиковано, оскільки можна просто надути бульбашку зарплат. Головне — не панікувати і не скорочувати людей, а зберігати кадри, таким чином підвищуючи їх лояльність. Поки зменшення кількості відкритих вакансій немає, і навряд чи воно буде",

– вважає керівник ентертеймент відділу агентства Spice Recruitment Сергій Волков.

Висновок: краще затягнути пояси, ніж опинитися в борговій ямі. Крім того, заведіть "недоторканий запас" на випадок фінансових негараздів.

 

Вкладайте гроші в надійні банки

Перевірте, чи є обраний Вами банк учасником "Фонду гарантування вкладів фізичних осіб" на офіційному сайті. Якщо так, то в разі банкрутства банку вам виплатять компенсацію. Розмір гарантованої суми відшкодування — 200 тисяч гривень.

Висновок: в умовах інфляції відсоток по вкладах навіть якщо не принесе прибутку, то хоч трохи компенсує знецінення грошей.

 

 Ставтеся до прогнозів скептично

Прогноз — це лише припущення. Намагайтеся оцінювати ситуацію під різними кутами. Усі припущення засновані на зіставленні попереднього досвіду і поточної ситуації.

"В умовах кризи вся ієрархія факторів, що впливають на ситуацію, змінюється. Коли теоретик починає ранжувати їх за старою шкалою, він програє",

– зазначив політолог Павло Трусин.

Так, ще влітку експерти радили не купувати долари, називаючи ціну завищеною. А сьогодні ми можемо лише заздрісно зітхати, мріючи про машину часу.

Висновок: прогнози не завжди збігаються з реальністю, особливо в складній ситуації.

 

 Витрачайте з розумом

Цей пункт випливає з попередніх, адже ситуація нестабільна і передбачити, що буде далі, — складно. Водночас якщо Ви давно планували купити побутову техніку, то краще це зробити вже. Адже якщо наразі за рахунок старих запасів товарів на складах магазинам вдається стримувати ріст цін, після свят ситуація може змінитися.

 

 

Команда Корупція.інфо вітає всіх з Новим 2015 роком !!