За спостереженнями Рейтингового агентства Євро-Рейтинг, лише завдяки вкладенням з Російської Федерації та країн Європи і Америки, в яких існують офшори, цьогоріч вдалось досягти майже триразового зростання іноземних інвестицій в Україну в січні-червні порівняно з аналогічним періодом 2015 р.

Відтак, надходження акціонерного капіталу нерезидентів склали $2,9 млрд., при цьому на “братню» Росію припадає близько 50%! До речі, три чверті від цієї суми було спрямовано у фінансову сферу, насамперед, для докапіталізації банків. 

Натомість, приріст капіталу банків і страхових компаній на тлі стагнації прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в інші сектори економіки призвів до зростання питомої ваги фінансового сектора в структурі іноземних інвестицій за видами економічної діяльності. На початок другого півріччя 2016 року його частка склала 29,4%, в той час, як у промисловості – 29,6%. Для порівняно, на 1.01.2014 р. ці показники становили 31,7 і 26,4 %% відповідно. 

А роль Києва, як центру акумуляції іноземних інвестицій, ще більш зросла. За підсумками січня-червня 2016 року в столицю було спрямовано 88% всіх ПІІ в Україну. В інші регіони потрапило лише 12%, з них найбільше з інших – в Харківську область (5%).

Такий нерівномірний розподіл пов'язано з реєстрацією в Києві майже всіх великих фінансових установ з іноземним капіталом. 

На думку Григорія Перерви, гендиректора агенції Євро-Рейтинг, резерв зростання іноземних інвестицій за рахунок фінансового сектора нині практично вичерпано. Тому варто очікувати деякого уповільнення темпів їхнього зростання вже в другому півріччі 2016 р.

А подальше збільшення акціонерного капіталу нерезидентів може бути досягнуто за рахунок успішної приватизації великих держпідприємств, а також – залучення інвесторів в нові перспективні бізнеси або ж розширення існуючих.

Значним стримуючим фактором залишається й політико-правова нестабільність в країні. Як наслідок, Україна поки приваблива для спекулятивних інвестицій, а вхід великих системних інвесторів залишається під питанням. 

Ігор Галущак