Переговори в Мінську, котрі тривали більше 16 годин, завершилися заявами "Нормандської четвірки" про те, що з 15 лютого на сході України оголошується припинення вогню.
Перед світанком, у пору, котра по-білоруськи називається ємним словом "золак", заступник глави адміністрації президента України Валерій Чалий написав у Твіттері: "Пішла війна нервів", передає ІА Корупція Інфо.
На годинниках у Мінську та Москві було пів на четверту ранку (в Києві на годину менше). Український президент Петро Порошенко за кілька годин мав вилітати з Мінська до Брюсселя для участі в засіданні Європейської ради 12 лютого на запрошення Дональда Туска.
На цю годину остаточно скасували ще один важливий vip-візит: через тривалі переговори в Мінську свою поїздку до Бразилії відклав міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр.
Нічний графік
Переговори "нормандської четвірки" в Мінську були анонсовані в другій половині дня середи, 11 лютого, але першим із залучених до обговорення конфлікту лідерів з'явився президент України Петро Порошенко – у сутінках, близько сьомої вечора.
З інтервалом до півгодини прибули канцлер ФРН Ангела Меркель і президент Франції Франсуа Олланд; президента Росії Володимира Путіна чекали довше.
Білоруський лідер Олександр Лукашенко зустрічав кожного з них на червоній килимовій доріжці – без публічних заяв, але з вітаннями-розмовами; президентів України і Росії – по-дружньому обійнявши, Ангелі Меркель – вручивши дамі букет.
Репортери з білоруських ЗМІ відразу ж помітили: букет був червоно-білим, і довго намагалися пояснити закордонним журналістам суть ідеологічного "підступу". Поєднання біло-червоно-білого – кольорів історичного, але нині відкинутого керівництвом Білорусі національного прапора – символізує повернення до національних коренів. Такі настрої через наступ "русского мира", мовляв, з’явилися у керівних білоруських кабінетах.
Зарубіжні репортери відповідали: з союзником Путіним Лукашенко вітався все-таки довше, ніж з президентом України, і сходами до зали, відведеної для офіційних переговорів, йшов саме з ним поруч.
Проходу цими сходами журналістська братія чекала години півтори – "нормандська четвірка" затрималася у гостьовій кімнаті, де передбачалося тільки ненадовго присісти. Керівник суворих сек’юріті зізнався журналістам: зустріч пішла не за протоколом.
Таємна боротьба
Білоруський президент Олександр Лукашенко залишив гостьову кімнату дуже швидко. Телеоператори з президентських пулів, допущені туди, зуміли зняти лише те, що Лукашенко з Путіним забарилися у виборі крісел, щоб присісти біля порогу.
Незабаром репортери помітили, що "четвірку" покинув український президент – тут же виникли припущення, що лідери Німеччини та Франції хочуть переговорити з президентом Росії тет-а-тет.
Утім, ніякої офіційної інформації у цей час не надходило, і півтори години, що їх поза графіком провели лідери "нормандської четвірки" у гостьовій кімнаті, обернулися величезною кількістю припущень та коментарів.
Робота в залі засідань не була доступнішою: преса констатувала тільки, що спочатку до обговорення залучили членів прибулих з лідерами держав делегацій, потім за столом переговорів залишилися лише головні дійові особи.
Радники і дипломати, які опинилися в холах мінського Палацу Незалежності, вперто утримувалися від коментарів.
Ближче до півночі український президент ненадовго залишав переговори для дзвінка до Генштабу, повідомила прес-служба "Блоку Петра Порошенка" у Верховній Раді.
У кого здавали нерви
Після приїзду українського лідера Петра Порошенко у холі Палацу Незалежності раптом пролунав вигук: "Пане Порошенко, навіщо ваші війська бомблять мирне населення?"
Репліку навряд чи почули зайняті обміном привітаннями український і білоруський президенти, але на неї негайно відреагувала служба протоколу та охорони: журналістам оголосили, що кореспондента телеканалу "Россия" видалили з заходу "за провокаційну поведінку".
"Тут – територія миру і переговорів", – попередив керівник охоронної служби.
Репортера, втім, не вивели за руки – він ще зо дві години перебував у приміщенні прес-центру, а потім залишив Палац.
Незрозумілі звуки – собачий гавкіт – пролунали пізніше, за хвилини до виходу лідерів "нормандської четвірки" на довгоочікувану протокольну зйомку.
Репортера-порушника попередили, але з Палацу не видалили.
За тринадцять годин спілкування лідери "нормандської четвірки" та члени їхніх делегацій не допустили витоку інформації з-за столу переговорів.
"Вибачте, що ви не спали, а я мовчав. Але ви ж знаєте, що іноді краще працювати мовчки. Якраз той випадок", – написав вранці 12 лютого у Twitter міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
За новим старим колом?
Зранку 12 лютого до переговорів у форматі тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації в Україні, які поновилися в Дипсервіс-холі білоруської столиці, приєдналися Олександр Захарченко та Ігор Плотницький, "лідери" самопроголошених на Донбасі "республік".
Керівники "ДНР" та "ЛНР" принципово ігнорували попередні переговори Контактної групи під егідою ОБСЄ.
На зустрічі в Мінську Захарченко та Плотницький відправляли своїх "повноважних представників", заявляючи, що самі з'являться тільки для підписання підсумкових документів.
Читайте також:
Зрештою, "нормандська четвірка" повідомила, що напрацьований у ході нічних переговорів у Мінську документ про умови врегулювання конфлікту на Донбасі передадуть тій самій Контактній групі – на розгляд та візування.
Однак Захарченко та Плотницький відмовилися підписувати вироблений "нормандської четвіркою" план.
Спецпредставник ОБСЄ Хайді Тальявіні, котра брала участь у переговорах тристоронньої групи, залишила будинок дипломатичних прийомів і попрямувала до Палацу Незалежності, де лідери Німеччини, Франції, Росії та України продовжили важкий діалог.
Результати переговорів
Вранці 12 лютого президент Росії Володимир Путін заявив, що досягнуто угоди про перемир'я, яке має початися о 00.00 15 лютого.
Президент України Петро Порошенко заявив, що досягнуто домовленостей про таке:
– припинення вогню
– контроль над кордоном
– обмін заручниками, в тому числі – звільнення української льотчиці Надії Савченко.
Лідери України, Росії, Німеччини та Франції за підсумками зустрічі в Мінську погодили спільну декларацію, яка підтримує територіальну цілісність і суверенітет України. Документ поширила прес-служба Кремля.
джерело: ВВС Україна